W Polsce w 2022 roku miało miejsce 21 przypadków naruszeń wolności mediów – wynika z raportu Media Freedom Rapid Response (MFRR). Platforma podkreśliła, że prawie połowa spraw dotyczyła oskarżeń dziennikarzy o zniesławienie. Z tego powodu w procesach sądowych skazano Tomasza Piątka (dwukrotnie) oraz Grzegorza Rzeczkowskiego.
Jak wskazano w raporcie, innym poważnym problemem, z jakim w ubiegłym roku borykali się polscy dziennikarze krytykujący władzę, był utrudniony dostęp do informacji publicznej. Opisano m.in. batalię „Gazety Wyborczej” o ujawnienie opinii z państwowego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Dokument przyczynił się do odmowy przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie delegalizacji Obozu Narodowo-Radykalnego.
Raport MFRR za wyjątkowo niepokojące uznał wszczęcie przez przewodniczącego KRRiT postępowania przeciwko TVN po emisji materiału „Siła kłamstwa” na temat podkomisji smoleńskiej. „TVN jest już od dawna na celowniku rządu PiS, a wynik śledztwa może doprowadzić do utraty przez stację licencji” – napisano.
W dokumencie podano przykłady gróźb, jakie otrzymywali członkowie rodzin dziennikarzy, w tym córka Tomasza Lisa oraz syn Wojciecha Czuchnowskiego.
Zauważono również, że „kryzys uchodźczy na granicy polsko-białoruskiej doprowadził do wielu naruszeń wolności prasy”. Jako problematyczne uznano zatrzymanie hiszpańskiego freelancera Pabla Gonzáleza, podejrzanego o współpracę z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Zwrócono uwagę na wielokrotne przedłużanie tymczasowego aresztu.
Według MFRR ogólnie w Europie w 2022 roku liczba naruszeń wolności mediów wzrosła o 25 proc. – do 813. Najwięcej odnotowano ich w Ukrainie – 140, ma to związek z trwającą wojną, gdzie zamordowano 9 dziennikarzy.
Z całym dokumentem można zapoznać się pod tym linkiem.
Media Freedom Rapid Response (MFRR) to mechanizm, który śledzi, monitoruje i reaguje na naruszenia wolności słowa i mediów w krajach członkowskich Unii Europejskiej i krajach kandydujących. Projekt zapewnia wsparcie prawne i praktyczne, poparcie publiczne oraz informacje w celu ochrony dziennikarzy i pracowników mediów. MFRR działa poprzez konsorcjum kierowane przez organizację pozarządową European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF) z siedzibą w Lipsku. Projekt jest współfinansowany przez Komisję Europejską.
Wsparcie finansowe MFRR na pokrycie kosztów obsługi prawnej procesów otrzymała redkacja „Gazety Wyborczej”.