CMWP oprotestowało wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, który nakazał Jackowi Karnowskiemu przeprosić autorów głośnego reportażu „Polscy neonaziści” wyemitowanego w listopadzie 2018 roku w programie „Superwizjer” w TVN.
„Sieci” zarzuciło TVN ustawkę
Karnowski ma też wpłacić 50 tys. zł na WOŚP. Redakcja tygodnika „Sieci” już zapowiedziała apelację.
„Polscy neonaziści” to reportaż Bertolda Kittela, Anny Sobolewskiej i Piotra Wacowskiego, który powstał w wyniku dziennikarskiego śledztwa. Pokazywano w nim m.in. „urodziny Hitlera” nakręcone ukrytą kamerą w maju 2017 roku w lesie pod Wodzisławiem Śląskim.
W listopadzie 2018 roku w tygodniku „Sieci” ukazał się artykuł pt. „Maskarada na zlecenie”. Powołując się na ustalenia śledztwa w sprawie „urodzin”, dziennikarze twierdzili, że cała impreza była ustawką przygotowaną przez TVN.
CMWP: „Upokarzająca kara przepraszania innych dziennikarzy”
Sprawa trafiła do sądu, który uznał, że „Sieci” opublikowały nieprawdziwe informacje i skazał Karnowskiego na zamieszczenie przeprosin i wpłatę na cele charytatywne. Jednak zdaniem CMWP sąd nie wziął pod uwagę wszystkich okoliczności sprawy, jak i tego, że dziennikarze „Sieci” jedynie opublikowali swoje wątpliwości dotyczące warsztatu pracy autorów reportażu (zarzucali im aktywny udział w imprezie i jej przygotowywaniu).
„CMWP stoi na stanowisku, iż orzeczona w tym wypadku kara dla red. Jacka Karnowskiego stanowi przy tym tzw. SLAPP (strategic lawsuit against public participation), tzn. akcję procesową nakierowaną na faktyczne ograniczenie praw obywatelskich w zakresie wolności słowa, poprzez zniechęcenie dziennikarzy do podejmowania istotnych, wywołujących społeczne emocje, tematów” – napisała w proteście Jolanta Hajdasz, szefowa CMWP.
„Orzeczona dla red. Jacka Karnowskiego upokarzająca kara przepraszania innych dziennikarzy za opublikowany krytyczny opis ich metod pracy i postawy oraz w konsekwencji dotkliwa kara finansowa powoduje tzw. efekt mrożący” – dodała.