Przypomnijmy, że Burda Media Polska z końcem listopada wdrożyła w życie pierwsze założenia nowej strategii rozwoju na 2023 rok, która zakłada koncentrację na produktach digitalowych z segmentu luxury i lifestyle. Zarząd spółki zdecydował, że w obszarze print pozostaną w jej portfolio tylko magazyny wspierające rozwój produktów digitalowych, tj. ELLE, ELLE Decoration, Glamour, VIVA i National Geographic. W konsekwencji doszło do redukcji zatrudnienia.
Zwolnionych zostanie 71 osób. Pracownicy o stażu powyżej 15 lat mogą otrzymać łącznie od 7 do 9 miesięcy wynagrodzenia podstawowego, na co składa się wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia, odprawa i dodatkowe wynagrodzenie od Burda. Oprócz odpraw przewidzianych przepisami prawa pracownicy o stażu powyżej 15 lat mogą otrzymać od Burdy do 33 tysięcy złotych dodatkowego wsparcia. Do stażu pracy wliczą się wszystkie lata pracy w przejętych przez Burdę wcześniej wydawnictwach (np. Edipresse, G+J, inne) w tym okres zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych w tych wszystkich podmiotach.
Burda informuje ponadto, że wszyscy pracownicy otrzymają możliwość odkupu sprzętu komputerowego (laptop, monitor, telefon) na wyjątkowo preferencyjnych warunkach, sfinansowania pomocy psychologicznej oraz pokrycia kosztów nauki języka angielskiego na firmowej platformie elearning. Ponadto osoby dotknięte redukcjami zostaną zwolnione z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia – z jednoczesnym zachowaniem prawa do wynagrodzenia za ten okres.
Dodatek finansowy i wymienione wyżej świadczenia obejmą także osoby, które współpracują z Burdą w oparciu o umowę zlecenia lub prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, a z którymi Burda zakończy współpracę. Wszyscy pracownicy objęci obecnymi redukcjami skorzystają, także z grudniowego wsparcia finansowego w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych.