Wojewoda przedłuża zakaz przy granicy z Białorusią

Dziennikarze 200 metrów od linii

Przedłużenie zakazu jest związane z pracami nad instalacją elektronicznych elementów zapory na granicy polsko-białoruskiej

Bohdan Paszkowski podpisał rozporządzenie, które przedłuża zakaz przebywania dziennikarzy na obszarze 200 metrów od linii granicy do końca bieżącego roku. To samo zrobił w sierpniu.

W komunikacie wojewody podlaskiego czytamy, że powodem przedłużania zakazu są prace nad instalacją elektronicznych elementów zapory budowanej na granicy polsko-białoruskiej.

„Obszar, na którym został wprowadzony zakaz przebywania, oznacza się w dobrze widocznych miejscach tablicami z napisem „Obszar objęty zakazem przebywania – wejście zabronione” – informuje wojewoda.

Zakaz obowiązuje na terenie od trójstyku granic państwowych Polski Białorusi i Litwy do znaku granicznego nr 498, łącznie z obszarem położonym w promieniu 200 m od tego znaku, a także od północnego brzegu rzeki Bug do znaku granicznego nr 444.

Wojewoda dodaje, że wniosek o przedłużenie zakazu przebywania dziennikarzy na terenie przygranicznym złożyła Straż Graniczna.

Stan wyjątkowy w pasie przy granicy z Białorusią, który uniemożliwił dziennikarzom pracę na tamtym terenie, wprowadzony został 2 września 2021 roku i trwał do początku grudnia 2021. Wzbudził wiele kontrowersji, bo sytuacja na granicy była obserwowana przez redakcje z Polski i zagranicy. PiS znowelizował następnie ustawę o ochronie granicy państwowej, dzięki czemu minister spraw wewnętrznych mógł znowu wprowadzić zakaz przebywania na terenie przygranicznym.

W rozmowie z „Presserwisem” Konrad Siemaszko, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, mówił, że postanowienie o wprowadzeniu zakazu na pasie szerokości 200 m budzi wątpliwości. – Takie ograniczenie na terenie leśnym może utrudnić np. obserwowanie finałów praktyki push-back. Mimo wszystko jest to dużo lepsza sytuacja dla dziennikarzy niż kilkukilometrowa strefa zakazu wjazdu, która obowiązuje obecnie – mówił nam Siemaszko.

Kilka dni temu Grupa Granica, nieformalna inicjatywa powstała w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy z Białorusią, poinformowała, że sąd przyznał zadośćuczynienie dziennikarce zatrzymanej w strefie stanu wyjątkowego. Sędziowie stwierdzili, że zakaz przebywania łamał nasze prawa i wolności wynikające z Konstytucji.

Chodzi o zatrzymanie we wrześniu 2021 r. w strefie stanu wyjątkowego trójki dziennikarzy, w tym Mai Czarneckiej. Przewieziono ich na komisariat, gdzie przebywali przez dobę. Sąd Rejonowy w Sokółce przyznał reporterom karę nagany. Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł o kasację wyroku, z czym zgodził się Sąd Najwyższy i na początku bieżącego roku dziennikarze zostali uniewinnieni. Czarnecka rozpoczęła jednak walkę o zadośćuczynienie od skarbu państwa i przyznał je Sąd Okręgowy w Warszawie.

„To kolejny wyrok, który pokazuje, jak rząd łamie prawa zarówno osób przekraczających granicę, jak i osób udzielających pomocy humanitarnej i medycznej. Cieszymy się z tego zwycięstwa – stanowi ono krok w stronę realizacji pełnych praw i wolności obywatelskich. Sądy krajowe i międzynarodowe potwierdzają to, co powtarzamy od dawna: Pomaganie jest legalne! To przemoc jest przestępstwem” – czytamy w poście facebookowym Grupy Granica.