Mateusz Matyszkowicz na czele Telewizji Polskiej

Kim jest nowy prezes TVP?

Mateusz Matyszkowicz

Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej. Zastąpi go Mateusz Matyszkowicz, dotychczasowy członek zarządu spółki, w przeszłości nazywany „hipsterem prawicy”. Skąd się wziął i co robił nowy prezes TVP?

W poniedziałek Rada Mediów Narodowych jednogłośnie odwołała Jacka Kurskiego z funkcji prezesa Telewizji Polskiej. Wniosek zgłoszony przez przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego poparli wszyscy członkowie RMN. Rada na stanowisko prezesa TVP powołała Mateusza Matyszkowicza, który jest obecnie jedynym członkiem zarządu spółki.

Mateusz Matyszkowicz urodził się w 1981 roku w Żywcu, z wykształcenia jest filozofem. W przeszłości związany był z prawicowymi mediami. Od 2013 roku był redaktorem naczelnym „Frondy Lux”, na stanowisku zastąpił Tomasza Terlikowskiego. Matyszkowicz ogłosił powrót tytułu do „kontrkulturowych korzeni”, w tytule pisma pojawiło się wtedy słowo „Lux”. Związany był również z „Teologią Polityczną”, w Telewizji Republika prowadził program „Literatura na trzeźwo”, a w Radiu Wnet audycję „Fronda Wnet”.

Był nazywany, wraz z Dawidem Wildsteinem, Piotrem Pałką i Samuelem Pereirą, „hipsterem prawicy”, który miał przełamać stereotypowy wizerunek młodego dziennikarza konserwatywnych mediów.

Mateusz Matyszkowicz w TVP

Z TVP związany od 2016 roku. Niedługo po objęciu fotela prezesa przez Kurskiego, Matyszkowicza powołano na dyrektora TVP Kultura, gdzie prowadził również autorski program „Chuligan literacki” (program pojawił się też w ramówce radiowej Trójki).

W połowie 2017 roku został szefem TVP1, wiosną 2018 roku zaś wicedyrektorem biura programowego TVP. Do zarządu spółki trafił w kwietniu 2019 roku (zastąpił innego „hipstera prawicy”, Piotra Pałkę, uważanego za człowieka Dudy). Pod koniec tamtego roku przejął od Marzeny Paczuskiej nadzór nad Agencją Kreacji Teatru Telewizji Polskiej.

Już w 2020 roku pojawiły się sygnały, że zastąpi Kurskiego na stanowisku prezesa publicznej telewizji. Wtedy prezydent Andrzej Duda uzależnił podpisanie ustawy o rekompensacie dla mediów publicznych (przyznającym im prawie 2 mld zł z tytułu utraconych wpływów z abonamentu) od odwołania Kurskiego. Matyszkowicz był wówczas p.o. prezesem TVP. Kurski jednak niedługo powrócił na stanowisko.

NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/komentarze/brak-rekompensaty-tvp-polskie-radio-projekt-uchwaly-budzetowej-jak-odbierac-tvp-info-tvp1-tvp2 ##

Matyszkowicz w latach 2017-2020 był członkiem rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a w lutym 2018 został przewodniczącym zespołu ds. dobrego imienia i historii Polski przy TVP.