Samuel Pereira w serwisie Tvp.info w poniedziałek udostępnił fragmenty nagrania ze spotkania redakcji „Gazety Wyborczej” z zarządem Agory. Taśma miała zostać wyniesiona przez jednego z uczestników narady – „oburzonego całą sytuacją” – i przekazana TVP. Serwis postanowił opublikować fragmenty „mając na uwadze interes społeczny”. Podczas spotkania zastępca redaktora naczelnego „GW” Bartosz Wieliński wspomniał, że inny wicenaczelny Roman Imielski „ma w swoim dziale dziennikarzy, którzy non stop tropią pana Obajtka i innych ludzi”.
Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP uznało, że publikacja ta wymaga interwencji. Wystosowało apel do „Gazety Wyborczej” o „rzetelne wyjaśnienie zarzutów dotyczących stronniczości i nagannych praktyk wewnątrzredakcyjnych, jakie ujawnia publikacja”.
SDP nie pierwszy raz przeciwko opozycyjnym mediom
SDP nie pierwszy raz decyduje się na zabranie głosu, by skrytykować działania redakcji, które pozostają w politycznej kontrze do bliskiego władzy Stowarzyszenia. Podobnie było przy okazji tzw. lex TVN czy przejęciu Polska Press przez Orlen. „Proponowane zmiany nie naruszają zasady wolności słowa, a ich celem jest jedynie ochrona rynku medialnego przed przejmowaniem kontroli nad nadawcami przez podmioty spoza EOG – komentowało przyjęcie przez Sejm nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, choć całe środowisko dziennikarskie piętnowało wstrzymywanie decyzji o koncesji.
A w sprawie Polska Press CMWP tłumaczyło, że „z pewnością nowy właściciel, jakim jest PKN Orlen, to dla tych tytułów prasowych szansa na poprawę sytuacji”.
CMWP SDP tłumaczy, że ujawnione przez Tvp.info ustalenia – jak m.in. promowanie tekstów przez zaprzyjaźniony TVN24, pojawiające się wątki finansowe, łączone z bieżącą aktywnością medialną, w tym z nagonką na prezesa Orlenu – wymagają wyjaśnień redakcji „Gazety Wyborczej”.
„Sprawa ta jest istotna w kontekście realizacji zasady wolności słowa demokratycznego państwa ze względu na społeczne skutki oddziaływania mediów, w tym Gazety Wyborczej, oraz wpływ na nie warunków pracy dziennikarzy i redaktorów oraz ich metod pracy” – zaznacza w apelu Jolanta Hajdasz, dyrektorka CMWP SDP.