Miejska spółka wystąpiła o amerykański grant dla niezależnych mediów

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w programie Play Kraków News

Krakowska spółka Kraków5020, realizująca codzienną audycję Play Kraków News, wystąpiła o grant USAID przeznaczony na rozwój niezależnych mediów w Europie Środkowo-Wschodniej. „Niewiele rzeczy jest mnie stanie zaskoczyć, ale to, że senat USA miałby sponsorować wydawanie w Polsce propagandowych mediów samorządowych jednak tak” – komentuje Andrzej Andrysiak, szef Stowarzyszenia Gazet Lokalnych. Spółka odpowiada, że Play Kraków News to niezależne medium.

Play Kraków News to serwis informacyjny koprodukowany przez Miasto Kraków, miejską spółkę Kraków5020 i KBF (Krakowskie Biuro Festiwalowe). Nowe wydanie pojawia się codziennie o godz. 18 – dostępne jest bezpłatnie w polskiej i ukraińskiej wersji językowej.

Jak podał serwis Krowoderska.pl, spółka Kraków5020 wystąpiła o wniosek do państwowej Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowej (USAID). Miejska spółka chce skorzystać z programu wsparcia rozwoju demokracji lokalnej i niezależnych mediów w Europie Środkowo-Wschodniej. Krowoderska.pl dodała, że spółka odmówiła udostępnienia wniosku do USAID.

„Niewiele rzeczy jest mnie stanie zaskoczyć, ale to, że senat USA miałby sponsorować wydawanie w Polsce propagandowych mediów samorządowych jednak tak” – skomentował na Twitterze Andrzej Andrysiak, prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych i wydawca „Gazety Radomszczańskiej”.

Spytaliśmy Kraków5020 o to, jak samorządowa spółka godzi cele dofinansowania niezależnych mediów przez USAID z celami spółki.

– Celem spółki Kraków5020 jest kreowanie wizerunku Krakowa jako najlepszej destynacji biznesowej i turystycznej. Jednym z narzędzi, za pomocą którego spółka realizuje swój cel jest Play Kraków News – codzienna audycja informacyjno-publicystyczna, która pokazuje, czym żyje miasto, jakie wydarzenia się w nim odbywają, jakie atrakcje czekają na przyjezdnych oraz jak poradzić sobie z utrudnieniami panującymi w danym momencie związanymi np. z warunkami drogowymi. Buduje poczucie społeczeństwa obywatelskiego, pokazując inicjatywy lokalne oraz pokazuje działania związane z kształtowaniem postaw społecznych – mówi Marta Szkudlarek, rzeczniczka Kraków5020.

– Celem programu realizowanego przez USAID jest ochrona praworządności, demokracji oraz fundamentalnych wolności w krajach Europy Centralnej. Środki ewentualnie pozyskane w ramach programu przez spółkę Kraków5020 mają zostać przeznaczone na wzmacnianie struktur i instytucji społeczeństwa obywatelskiego, w tym rozwój niezależnych mediów. Ewentualne otrzymanie dofinansowania z USAID przez spółkę Kraków5020 posłuży więc dalszemu rozwojowi Play KRAKÓW NEWS. Brak jest jakiejkolwiek sprzeczności pomiędzy faktem, że spółka Kraków5020 jest spółką komunalną oraz celami programu USAID; spółka realizuje wszak przedsięwzięcie w postaci niezależnego medium PLAY KRAKÓW NEWS – dodaje Szkudlarek.

Na razie nie wiadomo, kiedy można spodziewać się ogłoszenia wyników naboru. – Data ogłoszenia beneficjentów programu nie została przez USAID określona. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizatorami programu i czekamy na jego wyniki. Po ich ogłoszeniu – i ewentualnym pozytywnym dla spółki rozstrzygnięciu – będziemy realizować zgłoszony wniosek wraz z wytycznymi USAID – mówi Szkudlarek. Play Kraków News uruchomiono w marcu br. Codzienny program trwa półtorej godziny, jego prezenterem jest Robert Jałocha, w przeszłości dziennikarz TVN24 i TVP Katowice. Na stronie znajdziemy też programy publicystyczne, znalazły się tam m.in. wywiady z Andrzejem Dudą czy Adamem Małyszem.

Play Kraków News dostępny jest na platformie Play Kraków, jedynej w Polsce miejskiej platformie VoD. Dostępne są tam muzyczne widowiska, spektakle teatralne, recitale czy spotkania z pisarzami, materiały zarejestrowane i udostępnione przez krakowskie instytucje kultury, a także wydarzenia pokazywane na żywo.

Play Kraków News ma także kanał na YouTubie (założony 4 maja br.). Subskrybują go 38 osoby, publikowane widea mają po kilka-kilkadziesiąt wyświetleń (rekordowe ma ich ponad 500).