Te dwa procesy sądowe uzupełniają długą listę sporów między węgierskim rządem Orbana a Unią Europejską w kwestii praw człowieka i standardów demokratycznych. Komisja pozwie Budapeszt przed Trybunałem Sprawiedliwości (TSUE) za odrzucenie „na bardzo wątpliwych podstawach” wniosku Klubradia (zmuszonego do zamknięcia w ubiegłym roku) o częstotliwość i ogólną dyskryminację stacji pozostającej w opozycji wobec rządu.
Klubradio musiało zakończyć emisję na dotychczasowej częstotliwości 14 lutego 2021 roku i od tego czasu nadaje w internecie. Odmawiając rozgłośni dalszego używania częstotliwości, Rada Narodowego Urzędu ds. Mediów i Komunikacji (NMHH) powołała się m.in. na błędy administracyjne ze strony Klubradia. Zarzuciła rozgłośni „wielokrotne złamanie prawa”.
Druga sprawa dotyczy uchwalonej przez Węgry w zeszłym roku ustawy zakazującej używania w szkołach materiałów postrzeganych jako promujące homoseksualizm i zmianę płci. Działania rządu Orbana przez organizacje praw człowieka i międzynarodowe organy regulacyjne zostały określone jako dyskryminujące osoby LGBT i nazwane „hańbą” przez przewodniczącą Komisji Europejskiej – Ursulę von der Leyen.