Agrounia pozywa TVP za materiały w „Wiadomościach” i „Panoramie”, chce przeprosin i 100 tys. zł

Michał Kołodziejczak, lider Agrounii

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak zapowiedział złożenie pozwu przeciwko Telewizji Polskiej i jej dwóm dziennikarzom: Marcie Niźnik oraz Krzysztofowi Nowina-Konopce. Chodzi o materiały wyemitowane w lutym br. w „Wiadomościach” i „Panoramie”. – Chcemy ukarać konkretnych dziennikarzy i TVP – podkreśla Kołodziejczak.

Materiał, który nie spodobał się liderowi Agrounii, emitowany był 25 lutego w „Wiadomościach”, dzień później w „Panoramie”. W relacji autorstwa Marty Niźnik i Krzysztofa Nowina-Konopki, zatytułowanej „W Polsce nie zabraknie paliwa i gotówki”, padły m.in. sformułowania, że komentatorzy przypisują Agrounii działania dywersyjne (chodzi o protest i blokadę Warszawy w przeddzień wojny Rosji z Ukrainą), a sam Michał Kołodziejczak ma być „znany z zamiłowania do Rosji”.

Zdaniem Michała Kołodziejczaka te sformułowania naruszają jego dobra osobiste.

Agrounia zażądała w pozwie, który nie trafił jeszcze do sądu, przeprosin w „Wiadomościach”, „Panoramie” oraz na stronie internetowej „Wiadomości”, a także 100 tys. zł solidarnie od TVP oraz autorów materiału.

– Koniec pobłażania. TVP dezinformuje. Zbyt mało ludzi pisze pozwy przeciwko nim. Takie pozwy są drogie. Ja sam płacę za swój. Do dziś to już kilkadziesiąt tysięcy złotych wydane łącznie z opłatami bankowymi. Dlatego TVP czuje się bezkarna, bo ludzie nie chcą wydawać pieniędzy. Chcemy ukarać konkretnych dziennikarzy i TVP. Robią to na zlecenie PiS, bo partia rządząca się boi. Zdefiniowali nas jako zagrożenie – skomentował Michał Kołodziejczak.

Szef Agrounii zarzucił TVP fake newsy ws. Pegasusa

To nie pierwsze starcie Agrounii z Telewizją Polską. W lutym Michał Kołodziejczak w trakcie konferencji wszedł w polemikę z Miłoszem Kłeczkiem z TVP. Kołodziejczak dostał od Kłeczka pytanie o to, jak to możliwe, że telefon atakowany Pegasusem (jak twierdził lider ugrupowania) w maju 2019 został wyprodukowany kilka miesięcy później. – TVP Info to ta stacja, która jest przez nas oskarżana o roznoszenie fake newsów. To fake news i proszę z tym skończyć – mówił Kołodziejczak.

O TVP Kołodziejczak powiedział wówczas, że to „telewizja, która szczuje ludzi, wprowadza nieprawdę”, a zadajacego mu pytanie dziennikarza nazwał „aparatczykiem tych, którzy rządzą”. Zapowiedział wówczas po raz pierwszy pozew przeciw TVP.

Średnia oglądalność „Wiadomości” TVP w czerwcu 2022 roku wyniosła 1,99 mln osób (1,46 mln w TVP1 i 528 tys. w TVP Info), co zapewniło temu programowi drugą pozycję w kategorii audycji informacyjnych. Z kolei udział serwisu uplasował się na poziomie 19,80 proc. (rok wcześniej było to 18,55 proc.). W tym samym okresie „Panorama” TVP2 notowała oglądalność na poziomie 1,19 mln widzów (790 tys. w TVP2 i 404 tys. w TVP Info, po wzroście o 19,11 proc.