Koniec emisji multipleksu związany jest z wygaśnięciem czasowej zgody Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE, poinformował w poniedziałek, że nie podjęto jeszcze decyzji o przyszłości czasowych multipleksów lokalnych po przełączeniu naziemnej telewizji na nowy standard. Na razie Urząd prowadzi w tej sprawie rozmowy z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji i nie wydaje kolejnych zgód na emisję.
TVN chce wrócić do emisji naziemnej
Choć czasowe multipleksy oficjalnie służyły np. testom przekazu w nowym standardzie naziemnym, to nadawcy od lat korzystali z nich, by zapewnić dodatkowy zasięg swoim kanałom.
Multipleks TVS nadawał w województwie śląskim od 2016 roku. Były tam obecne: TVS, Radio Silesia, TV Republika, Polsat HD i TV Okazje. Każdorazowo UKE przedłużał zgodę na emisję MUX na kolejny okres. Nadawca nadal chce być obecny w emisji naziemnej, ale nie zdradza jeszcze, jak zamierza to zrealizować. Obecnie TVS można oglądać już tylko w przekazie satelitarnym, w sieciach kablowych oraz platformach internetowych.
Kolejne zgody na nadawanie upłyną wkrótce
W najbliższych dniach upłyną też zgody na czasowe emisje powiązanej z Grupą Polsat spółki BCAST, która ma multipleksy m.in. w Gdańsku (pozwolenie do 5 lipca) i Wrocławiu (do 26 czerwca). Nadaje tam np. TV Republika i EWTN Polska. Kończą się też zgody na multipleksy grupy MWE Networks, np. w Szczecinie zgoda wygaśnie 27 czerwca. Są tam m.in. należące do grupy Michała Winnickiego Power TV i Nuta TV.