Ks. Jacek Wieczorek po 20 latach przestaje kierować Radiem Plus Radom

"Biskup podjął taką decyzję"

Ks. Jacek Wieczorek

– Radio nadal jest moją pasją i radością. Zostawiam stację w bardzo dobrym stanie programowym, personalnym i finansowym – mówi nam ks. Jacek Wieczorek, który przez ostatnich 20 lat kierował Radiem Plus Radom. Od 1 lipca dyrektorem rozgłośni będzie ks. Stanisław Piekielnik, który już kiedyś był zastępcą ks. Wieczorka.

Ks. Jacek Wieczorek nie będzie dłużej dyrektorem Radia Plus Radom. – Biskup podjął taką decyzję, kierując mnie do nowych zadań – wyjaśnia powody rozstania ze stacją. Ks. Wieczorek został mianowany proboszczem parafii św. Mikołaja w Końskich, 50 km od Radomia. To jedna z największych wspólnot parafialnych w diecezji radomskiej. Zmiany ogłosił w środę (22 czerwca) biskup Marek Solarczyk.

Ks. Jacek Wieczorek był dyrektorem Radia Plus Radom od 2002 r. Do stacji przyszedł rok wcześniej. – To ogrom czasu, który poświęciłem dla tej rozgłośni. Radio nadal jest moją pasją i radością. Dokładnie tak samo, jak 21 lat temu, gdy przychodziłem tu do pracy. Cieszę się, że udało nam się z jednej strony zarabiać, a z drugiej realizować główny cel, do jakiego została powołana ta stacja, czyli ewangelizować. Radio Plus Radom zajmuje bardzo mocną pozycję lokalną, sporo czasu na antenie poświęcamy sprawom naszych gmin, parafii i mieszkańcom. To trudny projekt medialny, bo nasza stacja obejmuje swoim zasięgiem trzy różne województwa: nadajemy na południu mazowieckiego, w części łódzkiego i na północy świętokrzyskiego – mówi ks. Wieczorek. I zapewnia: – Zostawiam stację w bardzo dobrym stanie programowym, personalnym i finansowym.

„Da sobie radę”

Jak dodaje ks. Wieczorek, będzie mu brakować radia. – Jeśli chodzi o stacje diecezjalne, to pewnie byłem najdłużej kierującym radiem księdzem. Wiadomo, że jest jeszcze Radio Maryja, ale to inna liga. Na pewno studia z nauk o środkach komunikacji społecznej na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, osobiste podejście do radia i własna wizja rozgłośni lokalnej pomagały mi się tu dobrze czuć – mówi.

Radia Plus Radom formalnie pozostaje do końca czerwca. Od 1 lipca jego funkcję przejmie ks. Stanisław Piekielnik, który od 12 lat współpracuje z mediami diecezjalnymi. W latach 2010-2012 był wicedyrektorem Radia Plus Radom. Jako redaktor naczelny prowadzi portal diecezji radomskiej (www.diecezja.radom.pl), współpracuje też z „Gościem Niedzielnym”. Wielokrotnie brał udział w szkoleniach dla rzeczników prasowych instytucji kościelnych.

Ks. Jacek Wieczorek mówi nam, że już przekazuje następcy pierwsze informacje dotyczące stacji. – Wiadomo, że doświadczenie w zarządzaniu, relacje z pracownikami i kontakty zdobywa się z czasem, ale myślę, że nowy dyrektor da sobie radę – mówi ustępujący dyrektor Radia Plus Radom.

Kiedyś Radio AVE, dziś sieć Radia Plus

Ks. Wieczorek jest też prezesem Spółki Producenckiej Plus Polska i szefem Rady Programowej Radia Plus. – Co do mojej przyszłości w tych organach decyzję podejmie walne zgromadzenie Spółki Producenckiej Plus Polska. Mamy spotkanie w najbliższy wtorek podsumowujące zeszły rok i wówczas złożę rezygnację – zapowiada.

Ks. Jacek Wieczorek ma 51 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w 1997 r. Po studiach we Włoszech wrócił do Polski. W 2001 r. dołączył do Katolickiego Radia Radomskiego AVE. 1 października 2002 r. został dyrektorem tej rozgłośni. Nieco ponad rok później stacja dołączyła do sieci Radia Plus (jako stacja franczyzowa). W listopadzie 2003 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zgodziła się na zmianę nazwy z Radio AVE na Radio Plus Radom.

Jak wylicza rozgłośnia, dzięki staraniom ks. Wieczorka stacja najpierw uruchomiła własny system nadawczy na kominie dawnej elektrociepłowni Radom – Północ znacznie obniżając koszty funkcjonowania, a także rozszerzyła swój zasięg o stacje w Kupimierzu, Kozienicach i Skarżysku – Kamiennej.

Z najnowszego badania Radio Track wynika, że w okresie od listopada 2021 r. do kwietnia 2022 r. Radio Plus Radom miało 8,8 proc. udziału w słuchalności w Radomiu. Rok wcześniej – w analogicznym okresie – stacja notowała wynik na poziomie 5,1 proc.