Trójka w weekendowe wieczory stawia na muzyczne programy Łukasza Ciechańskiego

Łukasz „Ciechan” Ciechański

Łukasz Ciechański króluje wieczorami w Trójce. W piątki współprowadzi „Listę Przebojów”, w soboty – „Departament Rytmu”, a w niedziele – „Trzy strony dźwięku”. Wcześniej w tym paśmie Program Trzeci Polskiego Radia nadawał audycje autorskie różnych autorów.

Łukasz Ciechański do Trójki dołączył we wrześniu 2020 r. Dziś jest kierownikiem redakcji muzycznej Programu Trzeciego Polskiego Radia. W ostatnich tygodniach z ramówki stacji znikają kolejne audycje autorskie poświęcone różnych gatunkom muzycznym. Wczoraj informowaliśmy, że Tomasz Żąda, dziennikarz muzyczny Trójki, związany z tą stacją od 1990 r. przestał prowadzić trzy programy („Polski Express” oraz „Nocne żądze”, a także jedno wydanie w tygodniu audycji „Nasza tonacja”), w których promował rodzimych muzyków. Można go teraz jedynie zobaczyć w filmach na youtubowym kanale rozgłośni. Prowadzi tam cykl wideo „Spotkanie na ŻĄDAnie”. Są to kilkuminutowe rozmowy z polskimi artystami.

Wcześniej pisaliśmy, że z Programem Trzecim Polskiego Radia pożegnała się Aleksandra Kaczkowska, dziennikarka muzyczna, pracująca dla tej anteny od 2006 r., prowadząca ostatnio autorską audycję muzyczną „Ciemna Strona Mocy”. Nadawca miał nie przedłużyć umowy, która wygasła dziennikarce w połowie czerwca. W ostatnich tygodniach Polskie Radio przeniosło do podcastów dwie trójkowe audycje Wojciecha Ossowskiego – „Ossobliwości muzyczne” i „Klub folkowy”. Pod koniec maja Trójka przestała też nadawać niedzielną audycję Romana Dziewońskiego – „Do trzech razy nuta”. Zimą z anteny zniknął także Wojciech Cejrowski i jego „Audycja podzwrotnikowa” głównie z muzyką latynoamerykańską.

Słuchacze Trójki zwrócili uwagę, że w ostatnim czasie na antenie nie pojawia się też Piotr Baron oraz Michał Owczarek. Obaj prowadzą programy muzyczne.

Więcej audycji Łukasza Ciechańskiego Za to więcej audycji niż wcześniej ma Łukasz Ciechański. Obecnie prezenter pojawia się na antenie cztery razy w tygodniu. Prowadzi czwartkowe wydanie audycji „Nasza Tonacja” (godz. 12-13), w piątki „Listę Przebojów Trójki” (godz. 19-22) razem z Tomaszem Miarą, w soboty „Departament Rytmu” (godz. 19-24) oraz w niedziele „Trzy strony dźwięku” (godz. 20-22).

Ta ostatnia audycja trzy miesiące temu nadawana była jeszcze w piątkowe wieczory. To w niej dzień po rozpoczęciu wojny w Ukrainie Łukasz Ciechański cytował weselny przebój na antenie („Moja ciocia z Ciechocinka robi siusiu co godzinka”), opowiadał też o kocie, który „siedzi w papryce, którą całą zeżarł i ciągle ją wywraca”, „filmach typu fikołki” i „zabawnym sposobie na trollowanie Rosjan”. Wówczas dyrektor Trójki zapowiedział wyciągnięcie „stosownych konsekwencji służbowych” wobec dziennikarza. Gdy stacja z okazji swoich 60. urodzin wprowadziła w tym paśmie nową „Listę Przebojów Trójki”, audycję „Trzy strony dźwięku” po kilku tygodniach przeniesiono na niedzielę.

Wcześniej różni autorzy, różna muzyka

Jeszcze przed dużymi zmianami w Trójce w 2020 r. – gdy większość dziennikarzy odeszła ze stacji po tym, gdy unieważniono 1998. wydanie Listy Przebojów (na pierwsze miejsce trafiła piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”), a ówczesny dyrektor Trójki, Tomasz Kowalczewski, wraz z wicedyrektorem Mirosławem Rogalskim publicznie zarzucili Markowi Niedźwieckiemu, Halinie Wachowicz i Bartoszowi Gilowi, że manipulowali przy wynikach tego notowania – w wieczornych pasmach weekendowych nadawano w Programie Trzecim audycje autorskie.

W soboty były to programy „Lista osobista” Piotra Metza oraz m.in. „Trzy kwadranse jazzu” Jana Ptaszyna Wróblewskiego (teraz nadawane w poniedziałki po godz. 22), a w niedziele m.in. „Magazyn Bardzo Kulturalny” Barbary Marcinik i „Minimax” Piotra Kaczkowskiego. Dziś w tym czasie nadawane są audycje Łukasza Ciechańskiego, w których prezentowane są największe przeboje muzyki rozrywkowej w „Departamencie Rytmu” oraz nowości i hity list przebojów z całego świata w „Trzech stronach dźwięku”.

Spada słuchalność Trójki

Czy ostatnia audycja weszła na stałe do ramówki Trójki? Na to pytanie nie dostaliśmy odpowiedzi z Polskiego Radia. Jego rzeczniczka Monika Kuś odpisała nam jedynie, że „audycja ‚Trzy strony dźwięku’ od dawna jest w ramówce Trójki, zmienił się jedynie dzień emisji”.

Z najnowszego badania Radio Track wynika, że w okresie od marca do maja 2022 r. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 1,9 proc. i względem analogicznego okresu rok wcześniej spadł o 0,6 pkt proc.