Karolina Baca-Pogorzelska i Paweł Pieniążek wracają z Donbasu do Polski

Paweł Pieniążek od połowy lutego relacjonuje wojnę w Ukrainie

Sytuację w Donbasie relacjonują Karolina Baca-Pogorzelska z „Wprost” i Paweł Pieniążek z „Tygodnika Powszechnego”, ale zaraz wracają do Polski. Niektóre redakcje nie planują na razie wysyłania na front swoich dziennikarzy.

Karolina Baca-Pogorzelska z tygodnika „Wprost” przebywa w Ukrainie od 7 maja i jak mówi „Presserwisowi”, chce wrócić w ten czwartek, o ile uda jej się zdobyć benzynę.

– Jeśli ukraińskie wojsko nie załatwi mi paliwa, to nie wyjadę. Byłoby łatwiej, gdybym miała samochód na diesla, bo właśnie tego rodzaju paliwa potrzebują pojazdy wojskowe. Po benzynę trzeba stać w kilkugodzinnej kolejce – relacjonuje Karolina Baca-Pogorzelska. W ostatnich dniach dziennikarka dotarła m.in. do Sołedaru i Bachmutu. W tym drugim mieście we wtorek 17 maja miało miejsce kilka nalotów. Jedna z rakiet trafiła w budynek mieszkalny. Jak mówi dziennikarka, przed powrotem do Polski nie uda jej się dotrzeć do obwodu ługańskiego.

– Tylko 10 proc. obwodu donieckiego jest pod kontrolą Ukrainy. Droga, którą musiałabym się tam przedostać, jest obecnie ostrzeliwana przez Rosjan – relacjonuje Baca-Pogorzelska.

Na miejscu w Donbasie przebywa również Paweł Pieniążek, stale współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”. Jak przekazał nam szef działu Świat Wojciech Pięciak, Pieniążek pod koniec tygodnia wraca do Polski na krótki urlop. Relacje z Ukrainy dla „TP” realizuje od połowy lutego.

Planów z wysłaniem korespondenta do Donbasu nie ma na razie „Rzeczpospolita”: „Z Kijowa wrócił niedawno Paweł Rochowicz. Jeszcze nie podjęliśmy decyzji, co dalej” – przekazał „Presserwisowi” zastępca redaktora naczelnego Michał Szułdrzyński.

Swojego dziennikarza na miejscu nie mają obecnie redakcje Tok FM i Gazeta.pl. Jak przekazała „Presserwisowi” rzeczniczka prasowa Agory Agata Staniszewska, w Ukrainie przebywa współpracownik serwisu Wyborcza.pl Piotr Andrusieczko. Ale nie wiadomo, czy w najbliższym czasie pojedzie do Donbasu.

Planów w tej kwestii przez zamknięciem tego wydania nie przekazały nam redakcje TVN 24, Onetu i WP.

Dzień wcześniej Nagrodę Specjalną im. Dariusza Fikusa otrzymali wszyscy dziennikarze i dziennikarki, którzy relacjonowali wojnę w Ukrainie dla polskich mediów. Na scenie pojawił się dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Michalski jako przedstawiciel mediów internetowych, telewizję reprezentował Wojciech Bojanowski z TVN, stacje radiowe – Mateusz Chłystun z RMF FM, prasę – Paweł Reszka z „Polityki”, a fotoreporterów – Maksymilian Rigamonti z „Dziennika Gazety Prawnej”.