Ponad dwa miesiące temu, 9 marca, w Monitorze Polskim opublikowano ogłoszenie przewodniczącego KRRiT o możliwości rozszerzenia koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze wyspecjalizowanym społeczno-religijnym w Tarnowskich Górach w województwie śląskim. O częstotliwość 100,0 MHz mógł się ubiegać jedynie istniejący podmiot. Termin na złożenie wniosku upłynął 25 kwietnia.
Zgłosił się tylko jeden podmiot: Prowincja Warszawska Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści), czyli właściciel Radia Maryja. Informację opublikowano na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w poniedziałek, 16 maja, choć ogłoszenie w tej sprawie jej przewodniczącego Witolda Kołodziejskiego pochodzi z 11 maja.
100,0 MHz w Tarnowskich Górach pojawiła się w puli wolnych częstotliwości KRRiT w styczniu 2022 r. Moc nadajnika określono na 1 kW.
Radio Maryja także w Istebnej
Niedawno informowaliśmy, że również jedynie Radio Maryja zainteresowane było nadawaniem programu na częstotliwości 101,7 MHz w Istebnej w województwie śląskim. Konkurs nie został rozstrzygnięty za pierwszym razem. Zgłosił się wówczas tylko jeden podmiot – właściciel Radia Maryja, ale wniosek w tej sprawie złożył po terminie. Dlatego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji konkurs unieważniła. Gdy go powtórzono, znów okazało się, że również do konkursu zgłosił się jeden zainteresowany. Ponownie są to Redemptoryści.
Pod koniec stycznia br. informowaliśmy, że KRRiT udostępniła aż 15 wolnych częstotliwości radiowych w analogowym eterze, m.in. dla Wrocławia czy Białegostoku, ale też Skierniewic czy Redy.
Z najnowszego badania Radio Track wynika, że w okresie od lutego do kwietnia 2022 r. udział Radia Maryja w rynku słuchalności wyniósł 1,5 proc. i względem analogicznego okresu rok wcześniej spadł o 0,1 pkt proc.