Kapituła nagrody podkreśliła jego zaangażowanie w wysokiej jakości dziennikarstwo oraz wpływ na odbudowę i obronę demokracji w Polsce.
Hiszpański Nobel
„Walka o prawa człowieka i dialog zaprowadziła go do więzień PRL-u, ale nie zrezygnował ze swojego zdecydowanego sprzeciwu wobec dyktatury czy dążenia do pojednania wśród współobywateli. Michnik, którego koncepcja Europy przyczyniła się do ustanowienia wartości demokratycznych w jego kraju, jest dziś także symbolem wolności słowa i humanizmu, a także etycznym przykładem oporu wobec autorytarnych zagrożeń” – napisano w protokole jury Nagrody Księżnej Asturii.
Nagroda Księżnej Asturii, nazywana hiszpańskim Noblem, przyznawana jest od 1981 roku. Jej laureatami było do tej pory pięciu Polaków: Ryszard Kapuściński i Zygmunt Bauman w tej samej kategorii co Michnik, w dziedzinie sztuki Krzysztof Penderecki, w dziedzinie literatury Adam Zagajewski i w dziedzinie sportu Krzysztof Wielicki. Wśród nagrodzonych w kategorii Zgoda między narodami jest też miasto Gdańsk.