Sygnał multipleksu eksperymentalnego MWE Networks był nadawany od końca marca br. z Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Katowice Kosztowy, czyli obiektu Emitela. W zasięgu było województwo śląskie i część małopolskiego. W multipleksie nadawane były kanały telewizyjne grupy MWE, w tym m.in. Power TV HD, Nuta.TV, Junior Music, Home TV, Xtreme TV, Filmax oraz ukraiński kanał informacyjny Ukraina24, który w ostatnim czasie trafił do oferty platform satelitarnych i streamingowych. Emisja była prowadzona na kanale 38. Pozwolenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej na testy wygasa 22 maja br. Dzień później województwo śląskie i południowo-wschodnia Polska przejdzie na standard DVB-T2/HEVC.
Czy multipleks eksperymentalny powróci?
Zgodnie z pozwoleniem UKE MWE Networks mogła kontynuować emisję jeszcze przez dwa tygodnie. Czy kanały telewizyjne powrócą? – Pozwolenie radiowe w Katowicach faktycznie jest ważne jeszcze przez 2 tygodnie, ale Emitel nie jest nam w stanie dalej świadczyć usługi emisji ze względu na przygotowania do rafarmingu. Liczymy jednak, że pojawi się jakaś możliwość emisji w najbliższych dniach – informuje Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel MWE Networks.
Będzie wniosek o przedłużenie zgody na emisję próbną? Co z pozostałymi multipleksami? Pozwolenie na testy w Szczecinie wygasa pod koniec czerwca. Eksperymentalne emisje w Warszawie i Trójmieście nadal nie ruszyły. – Oczywiście będziemy wnioskować o kolejne emisje w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku, Łodzi i Katowicach, ale wszystko zależy od regulatorów czy nam takie pozwolenia zostaną znowu wydane. Technicznie jesteśmy gotowi – zdradza Winnicki.
Nadchodzi III etap zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej
– Tak, potwierdzamy nadajnik na którym realizowaliśmy emisję został przypisany do wykorzystania w ramach refarmingu – tłumaczy Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, menadżer ds. komunikacji i PR, rzecznik prasowy Emitela. Refarming to przekazanie niektórych kanałów operatorom telekomunikacyjnym, któremu towarzyszy zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Proces obejmuje MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, Stopklatka, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2). W starym standardzie będą na razie nadawać MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3 Katowice, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport HD) i MUX-8 (Nowa TV, Wp, Zoom TV, Metro, TVP Kultura HD, TVP Kobieta).
Nadal ponad 1,5 mln gospodarstw domowych jest zagrożonych utratą sygnału po zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika jednak, że rośnie gotowość domostw posiadających tylko naziemną telewizję na odbiór kanałów w standardzie DVB-T2/HEVC. Widzowie bez telewizorów lub tunerów pracujących w tym standardzie będą mogli oglądać głównie najważniejsze stacje TVP. Osoby bez nowego sprzętu mogą wystąpić o rządowy bon na zakup dekodera (100 zł) lub telewizora (250 zł). Województwa śląskie, małopolskie, łódzkie, opolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, wschodnia część wielkopolskiego i południowa mazowieckiego przejdą na DVB-T2/HEVC w ramach III etapu zmian. Nastąpi to 23 maja br. I etap objął województwa dolnośląskie i lubuskie, a II zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i północno-zachodnią część mazowieckiego.