„The New York Times” należy obecnie do największych i najbardziej opiniotwórczych dzienników w Stanach Zjednoczonych. W czwartym kwartale 2021 r. liczba cyfrowych subskrybentów gazety przekroczyła 10 mln. Z kolei w całym ub.r. przychody „NYT” wzrosły o 16,3 proc. do 2,1 mld dol.
Zmiana u steru
Teraz poinformowano, że Joseph F. Kahn, nagrodzony Pulitzerem korespondent z Chin, został wybrany na stanowisko nowego redaktora naczelnego Timesa.
57-letni Joe Kahn, obecnie zastępca redaktora naczelnego gazety, zastąpi na stanowisku Deana Baqueta, którego ośmioletnia kadencja zakończy się w czerwcu br.
– Dla wielu osób, zwłaszcza tych, które pracowały z Joe – znakomitym dziennikarzem, odważnym i pryncypialnym liderem – to ogłoszenie nie będzie zaskoczeniem – napisał A. Sulzberger, prezes wydawnictwa NYT w liście do pracowników. – Joe wnosi nieskazitelny osąd, zrozumienie sił kształtujących świat i wieloletnie doświadczenie w pomaganiu dziennikarzom w tworzeniu ich najbardziej ambitnych i odważnych prac.
W ostatnich latach Kahn przewodził wysiłkom gazety zmierzającym do przekształcenia działu prasowego w taki sposób, aby dostosować go do szybkości i sprawności działania nowoczesnych mediów. Przeniósł punkt ciężkości skoncentrowany na druku, rozszerzył wykorzystanie aktualizacji wiadomości online w czasie rzeczywistym i położył nacisk na dziennikarstwo wizualne w takim samym stopniu, jak na słowo pisane. Poprowadził również międzynarodową ekspansję gazety, budując ośrodki w Europie i Azji.
Obecnie oferta The Timesa obejmuje podcasty, telewizyjne filmy dokumentalne, newslettery i aplikacje na smartfony. Reporterzy współpracują z programistami, analitykami danych i specjalistami ds. rozwoju.
Z Chin do „The New York Timesa”
Joe Kahn studiował na Harvardzie, gdzie redagował dziennik dla studentów „The Crimson”, zanim w 1987 r. ukończył studia historyczne. W 1989 r. pisał już artykuły z Pekinu dla „The Morning News”. Po relacjonowaniu protestów na placu Tiananmen przekonał swoich redaktorów w Dallas, aby zatrzymali go w Chinach jako korespondenta. W 1994 r. Kahn otrzymał nagrodę Pulitzera za reportaż międzynarodowy.
Następnie Kahn został zatrudniony przez „The Wall Street Journal”, gdzie przydzielono go do Szanghaju, zaś w 1998 r. przeszedł do NYT.
W 2003 r. Kahn został szefem biura gazety w Pekinie. W Chinach spędził kolejne pięć lat, dzieląc kolejnego Pulitzera w 2006 r. z korespondentem Timesa, Jimem Yardleyem, za śledztwo w sprawie wadliwego systemu prawnego w Chinach. Kahn powrócił do Nowego Jorku w 2008 r., obecnie jest pierwszym zastępcą redaktora naczelnego dziennika.
Teraz Kahn zastąpi Deana Baqueta, który został naczelnym Timesa w 2014 r. Odchodzący szef nie zdradził precyzyjnie swoich planów zawodowych, według komunikatu pozostanie w wydawnictwie, w nieznanej na razie roli.
Jako pierwszy czarnoskóry redaktor naczelny „NYT”, Baquet zachęcał swoich dziennikarzy do prowadzenia dochodzeń, które mogą przynieść jak największe efekty. Pomagał w ujawnianiu trwających od dziesięcioleci przypadków unikania płacenia podatków przez prezydenta Trumpa, a także molestowania seksualnego gwiazdy Fox News Billa O’Reilly’ego i hollywoodzkiego potentata Harveya Weinsteina.
Podczas kierownictwa Baqueta liczba czytelników gazety wzrosła z 966 tys. na początku 2014 r. do ponad 10 mln cyfrowych subskrybentów obecnie., ponieważ Sulzberger starał się zmniejszyć zależność gazety od załamującego się rynku reklamowego i zwiększyć przychody z płatnych subskrypcji produktów cyfrowych firmy.