W środę kapituła Nagrody im. Dariusza Fikusa ogłosiła publikacje, których autorzy są finalistami tego prestiżowego konkursu. Kto wygrał – to zostanie ogłoszone w maju, podczas uroczystej gali. Jawne jest już jednak, że nagrodę specjalną przyznano wszystkim korespondentom, relacjonującym dla polskich mediów wojnę w Ukrainie.
W głosowaniu kapituły wyłoniono trzy publikacje, kwalifikujące się do finału. Ich autorami jest w sumie ośmiu dziennikarzy, na których członkowie kapituły oddali najwięcej głosów.
Wojciech Cieśla, Jacek Harłukowicz, Sebastian Klauziński i Konrad Szczygieł trafili do finału za cykl publikacji „Układ wrocławski”, będący efektem współpracy „Gazety Wyborczej”, Oko.Press i Fundacji Reporterów.
Paweł Figurski i Jarosław Sidorowicz są w czołówce nagrody za cykl w „Gazecie Wyborczej” pt. „Afera Daniela Obajtka”, zaś reporterzy: Szymon Jadczak i Mateusz Ratajczak – za artykuły w Wirtualnej Polsce pod tytułem „Jak Łukasz Mejza postanowił zarobić na cierpieniu”.
Nagroda jest przyznawana za tekstowy materiał dziennikarski, opublikowany drukiem w prasie lub w Internecie w poprzednim roku. Nagrodę stanowią dyplom oraz 10 000 zł. Partnerem Nagrody jest Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL. Ogłoszenie nazwisk i wręczenie nagrody odbędzie się podczas majowej gali w Warszawie. Do tego momentu zwycięskie nazwiska zna wyłącznie adwokat Andrzej Michałowski, który jest depozytariuszem werdyktu kapituły.
Jednakże już wiadomo, że przyznano także nagrodę specjalną im. Dariusza Fikusa. Uhonorowano nią wszystkich dziennikarzy, relacjonujących z wojny w Ukrainie dla polskich mediów. Członkowie kapituły podkreślili odwagę korespondentów wojennych i ich gotowość do ponoszenia najwyższego ryzyka w imię pokazywania prawdy.
W składzie kapituły Nagrody w tym roku znaleźli się: Leszek Będkowski, Bogusław Chrabota, Paweł Fąfara, Łukasz Fikus, Barbara Kasprzycka, Paweł Ławiński, Piotr Mieśnik, Jadwiga Sztabińska, Rafał Zakrzewski i Marcin Żyła.
Laureatem ubiegłorocznej edycji Nagrody im. Dariusza Fikusa był Janusz Schwertner z Onetu za tekst „Miłość w czasach zarazy”. Julia Słucka z białoruskiego Press Clubu, otrzymała Nagrodę Wolności Słowa, zaś nagrodę specjalną przyznano ówczesnemu Rzecznikowi Praw Obywatelskich, Adamowi Bodnarowi oraz jego zastępcom.