Frontstory.pl i 25 redakcji ze świata zbadało majątki rosyjskich oligarchów

W międzynarodowym śledztwie pod egidą OCCPR wzięło udział 25 redakcji

Frontstory.pl jest jedną z 25 i jedyną polską redakcją, która wzięła udział w poszukiwaniu powiązań biznesowych rosyjskich oligarchów. Śledztwo zostało zorganizowane przez dziennikarską sieć Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).

Od hotelu Polonia-Palace w Warszawie, przez cypryjską spółkę do budowlanego giganta Strabag SE – w najnowszej publikacji Frontstory.pl ujawnia biznesowe powiązania rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski w Polsce. Z ustaleń założonej przez Fundację Reporterów strony Frontstory.pl wynika, że Deripaska powiązany jest nie tylko finansowo z polskimi biznesami, ale i rodzinnie oraz towarzysko z Kremlem. Zarabiał nawet na uchodźcach z Ukrainy, którzy trafiali do kontrolowanego przez niego hotelu w Warszawie.

Szczegółowe śledztwo

– Śledztwo trwało ponad dwa tygodnie, praktycznie do ostatnich chwil przed publikacją prowadziliśmy fact checking. Od samego początku wszystkie redakcje biorące udział w śledztwie współpracowały. Każdy sprawdzał sieć powiązań w swoim kraju i aktualizował ich listę na bieżąco – mówi Konrad Szczygieł z Frontstory.pl, który pracował w polskim zespole śledczym.

Fundacja Reporterów i jej portal Frontstory.pl nie pierwszy raz bierze udział w projektach OCCPR, ale pierwszy raz pojawia się w nich jako marka.

– Śledztwo trwa. Publikacja o powiązaniach Olega Deripaski to tylko początek. Wciąż zbieramy materiał i oczekujemy sygnałów o aktywach rosyjskich oligarchów, na które jeszcze nie trafiliśmy – mówi Szczygieł.

25 redakcji

Projekt koordynowany przez OCCRP skupił dziennikarzy z 25 redakcji na świecie, wśród nich m.in. „Le Monde” czy „The Guardian”. Obecnie na liście projektu aktualizowanego na bieżąco przez OCCRP znajdują się powiązania finansowe 11 oligarchów z tzw. „Listy 35” stworzonej przez Anti-Corruption Foundation, organizacji założonej przez więzionego rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego, tropiącej korupcję i nadużycia Kremla.

– To początek, ogrom informacji. Zaczęliśmy od „Listy 35”, ale potem pójdziemy tropem kolejnych osób i organizacji powiązanych z Kremlem – zapowiada Konrad Szczygieł.

Do tej pory dziennikarskie śledztwo ujawniło rosyjskie powiązania biznesowe o wartości ponad 17,5 mld dolarów.