Z ramówki Polskiego Radia Dzieciom zniknęła niedzielna audycja religijna „Niebieska szkatułka”, w której ponad dwa tygodnie temu wyemitowano parodię pieśni religijnej „Kiedy ranne wstają zorze”. Osoby odpowiadające za tę wpadkę pozostały w redakcji, Polskie Radio nie podaje, jakie konkretnie konsekwencje służbowe wobec nich wyciągnięto.
„Niebieska szkatułka” była emitowana w niedziele w godz. 9-10. Audycję prowadziły na zmianę Małgorzata Bartas-Witan i Marta Kawalec. W serwisie internetowym Polskiego Radia Dzieciom są archiwalne odcinki cyklu od wiosny 2016 roku.
Ostatni odcinek „Niebieskiej szkatułki” pojawił się 20 lutego, prowadzącą była Małgorzata Bartas-Witan. Po zapowiedzi dziennikarki na temat pieśni religijnej „Kiedy ranne wstają zorze” widzowie mogli usłyszeć nie samą pieśń, tylko jej parodię opowiadającą o życiu alkoholika narzekającego na kaca i wzrost cen wódki.
Zapis odcinka dopiero wieczorem usunięto z witryny internetowej Polskiego Radia Dzieciom.
Następnego dnia biuro zarządu Polskiego Radia przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl, że „dyrekcja Polskiego Radia Dzieciom bardzo przeprasza Słuchaczy za zaistniałą sytuację, która nie powinna się wydarzyć”.
Nadawca zapowiedział, że „wobec wszystkich osób, które dopuściły do tego zdarzenia, zostaną wyciągnięte daleko idące konsekwencje służbowe przewidziane przepisami prawa”. Te osoby w trybie natychmiastowym zostały odsunięte od pracy antenowej.
Podkreślono, że zarząd Polskiego Radia „stoi na stanowisku bezwzględnego przestrzegania wszelkich norm prawnych i etycznych, a w przypadku stwierdzonych naruszeń zawsze wyciąga stosowne, przewidziane przepisami prawa konsekwencje”.
Zamiast „Niebieskiej szkatułki” audycja Joszko Brody
Polskie Radio nie ujawnia, ile osób i w jaki konkretnie sposób ukarano za wpadkę w „Niebieskiej szkatułce”. – Osobom odpowiedzialnym za tę sytuację, zostały powierzone inne obowiązki redakcyjne. Zostały wobec nich również wyciągnięte konsekwencje służbowe – informuje nas biuro zarządu nadawcy.
Natomiast „Niebieska szkatułka” nie wróciła do ramówki nadawcy. Zamiast niej w niedziele w godz. 9-10 pojawił się cykl „Opowieści z lasu Joszka Brody”, wcześniej emitowany w środy po godz. 17.
– Jak słuchać lasu? Jak brzmi leśna muzyka? Czy w lesie można znaleźć instrumenty? Ne te i wiele innych pytań odpowiada Joszko Broda autor audycji „Opowieści z lasu” – czytamy w opisie tej audycji.
Polskie Radio Dzieciom zostało uruchomione z początkiem kwietnia 2015 roku. Rozgłośni można słuchać w serwisie i aplikacji internetowej oraz w systemie radia cyfrowego DAB+.