Krzysztof Czabański potwierdza „Presserwisowi”, że zaproponował kandydaturę Agnieszki Kamińskiej. Czabański pytany, czy to jedyny zgłoszony przez Radę kandydat, ucina: – Najpierw dowiedzą się o tym członkowie RMN.
Kontynuacja władz TVP i Polskiego Radia
Krzysztof Czabański już wcześnie deklarował, że jest „zwolennikiem kontynuacji władz TVP i Polskiego Radia”. Powołaniem prezesa Polskiego Radia na kolejną kadencję RMN zajmie się podczas wtorkowego posiedzenia. Większość w Radzie mają politycy Prawa i Sprawiedliwości. Szef Rady nie ujawnia, czy zarząd będzie nadal jednoosobowy, czy zostanie powiększony.
Agnieszka Kamińska jest prezeską Polskiego Radia od stycznia 2020 roku, wcześniej była dyrektorką Programu I Polskiego Radia i wicedyrektorką Polskiego Radia 24. Za prezesury Kamińskiej pogłębił się spadek słuchalności radiowej Trójki, z której odeszło wielu znanych dziennikarzy. Ponad połowa zespołu rozstała się również ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Politycy PiS krytykują Kamińską
Działania Kamińskiej nie podobają się również politykom Prawa i Sprawiedliwości. Rada programowa Radia – także głosami członków z PiS – dwukrotnie opiniowała negatywnie ramówkę Programu III, zatwierdzoną przez zarząd.
Sposób zarządzania Polskim Radiem przez Agnieszkę Kamińską skrytykowała w piśmie do Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, także Małgorzata Gosiewska, wicemarszałkini Sejmu z PiS i wiceprzewodnicząca rady programowej publicznego radia. Gosiewska wskazała, że „wyjątkowa nieudolność w zarządzaniu Polskim Radiem ośmiesza instytucję z blisko stuletnią historią i bez wątpienia prowadzi do zapaści, która przez lata będzie kojarzona z obozem dobrej zmiany”.