Kanał TVP Polonia HD zniknął z naziemnej telewizji cyfrowej, niebawem wszystkie stacje TVP3 mają nadawać w HD

We wtorek TVP3 Warszawa ruszyła z nadawaniem w jakości HD. Kanał w takim standardzie dostępny jest dla operatorów kablowych telewizji naziemnej i satelitarnych, trafił też na testowy multiplex DVB-T2/HEVC Telewizji Polskiej, zastępując TVP Polonia HD.

Zmiana dotyczy wszystkich 49 obiektów, z których nadawany jest eksperymentalny multipleks Telewizji Polskiej. Tym samym TVP3 Warszawa HD dociera teraz do około 90 proc. populacji Polski.

W związku z pojawieniem się w testowym MUX-ie DVB-T2/HEVC kanału stacji TVP3 Warszawa HD, kanał TVP Polonia HD zniknął z tego multiplexu, a tym samym nie jest on już dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

Od pierwszego dnia emisji sygnał TVP3 Warszawa w HD jest dostępny także dla operatorów kablowych (telewizja naziemna) i satelitarnych, którzy będą mogli sukcesywnie zastępować dotychczasowy sygnał w standardowej rozdzielczości DS. – Otwiera się tym samym nowy rozdział w historii naszej anteny. Jesteśmy pewni, że wyższa jakość obrazu dodatkowo podkreśli wysoką wartość oferty programowej warszawskiego ośrodka TVP3 – mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Paweł Gajewski, p.o. dyrektora i red. naczelnego TVP3 Warszawa.

Pozostałe – poza Warszawą – oddziały regionalne Telewizji Polskiej zaczną nadawać w wysokim standardzie stopniowo jeszcze w tym roku.

Z informacji, do jakich dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że ma się to rozpocząć w drugiej połowie 2022 roku.

Co można oglądać na testowym multipleksie

Pod koniec stycznia TVP na swoim testowym multipleksie DVBT2/HEVC podniosła jakość kanału TVP Rozrywka. Teraz jest on nadawany w rozdzielczości 960×540. Dotychczas emisja była prowadzona w rozdzielczości 720×576. Za pośrednictwem tego multipleksu nadawane są także: TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD i (od wczoraj) TVP3 Warszawa HD. W czasie Euro 2020 dostępny był także przekaz tymczasowego kanału TVP 4K.

Z lutowych pomiarów przeprowadzonych przez Krajowy Instytut Mediów wynika, że już 56 proc. polskich gospodarstw domowych, korzystających z naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) posiada odpowiedni sprzęt do odbioru sygnału w standardzie DVBT2/HEVC.

KIM we współpracy z MOC TV (Związek Pracodawców Ogólnopolskich Mediów) oraz KPRM prowadzi działania mające na celu zwiększenie świadomości zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej i sposobów przygotowania się na nią. Aktualnie finalizowane są prace nad nową odsłoną kampanii informacyjnej.