Jeśli TVN7 nie uzyska polskiej koncesji, to KRRiT może ogłosić konkurs na miejsce zajmowane przez stację w naziemnym MUX-2. – Polskie przepisy powinny obowiązywać wszystkich równo – mówi Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, szef MWE Networks, którego firma może wziąć udział w konkursie. Udziału w nim nie wyklucza także TV Republika. 3r *
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zwleka z podjęciem decyzji o przedłużeniu koncesji dla TVN7. Po 25 lutego stacja może więc zakończyć nadawanie drogą naziemną. Dalsze nadawanie drogą satelitarną będzie możliwe dzięki holenderskiej koncesji. Jeśli rada nie przedłuży polskiej koncesji, to rozpisze nowy konkurs na miejsce w MUX-2 naziemnej telewizji cyfrowej. Multipleks dociera do 98,8 proc. populacji, więc może być łakomym kąskiem dla nadawców.
Przed rokiem koncesję stracił kanał ATM Rozrywka przez niedostarczenie na czas niezbędnych dokumentów. KRRiT rozpisała konkurs dotyczący miejsca na multipleksie, choć później sąd uwzględnił zastrzeżenia nadawcy. W konkursie o miejsce w MUX-1, którego zasięg jest zbliżony do MUX-2 wystartowali: Telewizja Polsat (Polsat Edu), należąca do TVN Grupa Discovery spółka Green Content (DMAX), Red Carpet Media Group (Red Carpet TV), Gaming Tech Esports Media (CD Action TV), Wirtualna Polska (H!TV) i Michał Winnicki Entertainment z trzema propozycjami: TVC Nostalgia, Tele Rozrywka i Silver TV. Ostatecznie KRRiT wybrała ostatnią propozycję skierowaną do seniorów. Nadawca wystąpił jednak o zmianę nazwy na Antena HD, na co później rada się zgodziła.
Twórca Antena HD wbija szpilę w TVN
Czy MWE wystartuje także w ewentualnym konkursie o miejsce po TVN7? – Odnośnie koncesji TVN7 nie wypowiadam się, bo nikt jeszcze żadnego konkursu nie ogłosił. Uważam jednak, że polskie przepisy powinny obowiązywać wszystkich równo. Osobiście jako nadawca obawiam się nadciągającego sojuszu Warner Media i Discovery. Małym nadawcom bardzo trudno będzie konkurować z tak wielkimi gigantami medialnymi, mającymi zarówno dostęp do szerokiej dystrybucji, jak i contentu na wyłączność – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel MWE.
Część członków KRRiT uważa, że TVN łamie ustawę o radiofonii i telewizji, gdyż jego faktycznym właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Ustawa o radiofonii i telewizji dopuszcza tylko koncesjonowanie stacji należących do firm z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Discovery kontroluje TVN przez spółkę Polish Television Holding z Amsterdamu.
MWE posiada w swoim portfolio kanały Antena HD, Filmax, Gold TV, Home TV, Junior Music, Nuta.TV, Power TV, Super TV, Top Kids, Ultra 4K TV oraz TVC (wcześniej NTL Radomsko). Jest operatorem multipleksów lokalnych naziemnej telewizji w Jeleniej Górze, Lubaniu i Bolesławcu, a także w Łodzi, Tomaszowie Mazowieckim, Radomsku i Kamieńsku. MWE prowadzi też emisję testową w DVB-T2/HEVC w Szczecinie i planuje uruchomienie kolejnych testowych nadajników, m.in. w Warszawie i Trójmieście. Kiedy ruszą nowe emisje testowe? – Nasz dyrektor działu naziemnej telewizji cyfrowej Robert Berger finalizuje rozmowy z administracją budynku Olivia Center w Gdańsku. Podpisaliśmy umowę z właścicielem innego wysokiego budynku w Warszawie, skąd będziemy chcieli nadawać MUX DVB-T2. Zakupiliśmy niedawno od Europejskiego Funduszu Leasinowego 4 systemy antenowe DVB-T/T2, które były dawniej wykorzystywane przez innego operatora, a nam posłużą do uruchomienia własnych emisji DVB-T2 w największych miastach Polski – informuje portal Wirtualnemedia.pl Winnicki.
Niedawno informowaliśmy, że zdaniem MWE uruchomienie emisji w Warszawie i Trójmieście miała utrudniać związana z Polsatem spółka BCAST, która wykorzystuje zbliżone lokalizacje. Kiedy zatem ruszy emisja i jakie poza Warszawą i Gdańskiem miasta obejmie? – Nie zdradzamy miast, bo konkurencja robi nam dołki pod nogami. Plany są i to bardzo konkretne – zapewnia Winnicki.
TV Republika także rozszerza zasięg naziemny
Nie tylko MWE stawia na dystrybucję naziemną. Dzięki wspomnianej wcześniej spółce BCAST TV Republika jest dostępna z multipleksów eksperymentalnych DVB-T2/HEVC w Warszawie, Wrocławiu i okolicach. Ponadto stacja dociera do mieszkańców Górnego Śląska dzięki multipleksowi lokalnemu katowickiej TVS.
Czy TV Republika zdecyduje się na udział w ewentualnym konkursie dotyczącym miejsca w MUX-2 naziemnej telewizji cyfrowej? – Będziemy analizować różne scenariusze, na razie testujemy ekspansję na MUX-ach lokalnych w standardzie DVB-T/HEVC – informuje Wirtualnemedia.pl Radosław Dobrzyński, członek TV Republika.
W kręgach zbliżonych do Prawa i Sprawiedliwości słychać, że rządząca partia musi zapewnić sobie przychylne media z dużym zasięgiem na wypadek przegranej w wyborach. Na razie PiS może komunikować się z wyborcami za pośrednictwem Telewizji Polskiej, która króluje w naziemnej telewizji. Jesienią 2023 roku wybory parlamentarne, a w 2025 roku prezydenckie. PiS może utracić wpływy w mediach publicznych, a drogą naziemną jest dostępna tylko TV Trwam. „Zabezpieczeniem” dla rządzącej partii byłoby umieszczenie w naziemnej telewizji dodatkowej stacji. Mogłoby do niej trafić część obecnych dziennikarzy TVP. Wielu zresztą zaczynało karierę od pracy w TV Republika.
Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika „Sieci”, z którym związana jest telewizja wPolsce.pl nie odpowiedział na nasze pytania o ewentualnym konkursie KRRiT. Kanał wPolsce.pl skupia się jednak na dystrybucji w Polsat Box i sieciach kablowych. Dekadę temu uruchomienie młodzieżowej stacji TVM1 planował ojciec Tadeusz Rydzyk. „M, bo Maryja, młodzież, muzyka” – tłumaczył wówczas w „Naszym Dzienniku” redemptorysta. Alternatywa dla MTV nigdy jednak nie powstała. Spytaliśmy TV Trwam o ewentualny powrót projektu w przypadku utraty koncesji przez TVN7, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi.