W 33 numerze tygodnika „Newsweek Polska” 10 sierpnia 2020 roku ukazał się materiał autorstwa Cezarego Michalskiego „Polowanie na grzeszników” opowiadający o cancel culture. Instytut Książki skierował wtedy do redaktora naczelnegotytułu wniosek o sprostowanie fragmentów materiału, które jego zdaniem były nieprawdziwe i nieścisłe. Pełnomocnik Tomasza Lisa poinformował o odmowie dokonania sprostowania z powodu błędów formalnych. Instytut Książki skierował sprawę do sądu.
W ubiegłym roku Instytut Książki wygrał sprawę przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Wówczas sąd zobowiązał Tomasza Lisa do bezpłatnego opublikowania sprostowani. Pozwany skorzystał jednak z prawa do złożenia apelacji.
W piątek 4 lutego Sąd Apelacyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy z powództwa Instytutu Książki przeciwko redaktorowi naczelnemu „Newsweek Polska”, oddalił apelację oraz zasądził na rzecz IK zwrot kosztów zastępstwa procesowego. W ustnych motywach rozstrzygnięcia sąd wskazał, że wniesiona przez pozwanego apelacja nie była zasadna. Sąd Apelacyjny podzielił w całości ustalenia i zdanie sądu pierwszej instancji.
Teraz „Newsweek” musi zamieścić sprostowanie poniższej treści:
„Sprostowanie
Instytut Książki oświadcza, że w materiale autorstwa Cezarego Michalskiego pt. »Polowanie na grzeszników«, opublikowanym w tygodniku »Newsweek Polska« (nr 33) w dniu 10 sierpnia 2020 roku, autor materiału zamieścił dotyczące Instytutu Książki nieścisłe i nieprawdziwe informacje tj.: »Nieprawdą jest, że wicedyrektor Instytutu Książki Krzysztof Koehler skreśla z list dotacyjnych czasopisma i książki. Wicedyrektor nie bierze udziału w ocenie wartości merytorycznej wniosków w programach dotacyjnych. Oceny tej dokonuje zespół ekspertów na podstawie stosownych regulaminów oraz wytycznych MKiDN«”.