– Do mojej starszej córki przed chwilą ktoś zadzwonił grożąc, ze wkrótce zostanie zamordowana (całość okraszona bluzgami) – poinformował Tomasz Lis na Twitterze w poniedziałek po godz. 17.
– Źle się bawicie, łajdacy. Nikogo nie wystraszycie ani nie zastraszycie. Budzicie wyłącznie bezbrzeżne obrzydzenie – dodał.
– Jesteście obrzydliwi – powtórzyła Pola Lis na swoim profilu.
W październiku 2017 roku Tomasz Lis i Kinga Rusin poinformowali, że Pola Lis od pewnego czasu jest szantażowana „ujawnieniem spreparowanych, nieprawdziwych dokumentów i maili”. Zdaniem Lisa i Rusin celem mogło być zniszczenie ich reputacji ze względów politycznych.
W połowie ub.r. Pola Lis zaczęła współpracę z „Przeglądem Sportowym”, pisze przede wszystkim o piłce nożnej i tenisie.
Seria ataków spoofingowych
W ostatnich tygodniach kilka znanych osób informowało, że oni lub ich bliscy padli ofiarą tzw. spoofingu, polegającego się na podszywaniu się przez przestępców pod czyjeś numery telefoniczne i przekazywaniu tragicznych informacji.
Ponad tydzień temu były szef CBA Paweł Wojtunik poinformował, że oszuści, podszywając się pod jego numer, zadzwonili do córki, mówiąc, że tata nie żyje i dzwonią ze znalezionego przy nim aparatu. W zeszłym tygodniu prof. Marcin Matczak otrzymał od osoby podszywającej się pod funkcjonariusza CBA nieprawdziwą informację, że jego syn – raper Michał „Mata” Matczak – nie żyje. Natomiast córka adwokata Romana Giertycha dostała wiadomość z groźbami pod adresem jej ojca. Gdy odebrała połączenie, sprawca groził jej śmiercią, jeśli jeszcze raz jej rodzina powie coś o Pegasusie. Numer podszywał się pod kancelarię mec. Dubois, przyjaciela jej ojca.
Z kolei „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że syn jej dziennikarza Wojciecha Czuchnowskiego odebrał telefon z groźbami śmierci. Na wyświetlaczu pojawił się mu numer infolinia CBA. Sprawę zgłoszono na policję.
– W ostatnich przypadkach podszywania się pod cudzy telefon – tzw. spoofingu, może chodzić o destabilizowanie naszego państwa – sugeruje to dobór osób, które zostały zaatakowane – skomentował w piątek Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.
Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w kancelarii premiera, poinformował, że rząd wspólnie z firmami z sektora telekomunikacyjnego pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą walczyć z przestępcami wykorzystującymi spoofing i phishing. – Chcemy pilnie wdrożyć te rozwiązania do polskiego porządku prawnego – zapowiedział.