luty 2022
Apel polskich mediów do firm Big Tech w sprawie rosyjskiej dezinformacji
Instytut Zamenhofa, dziennikarski think tank, w imieniu wielu polskich redakcji przesłał apel do platform cyfrowych zarządzających największymi serwisami social media. „W obliczu napaści Rosji na Ukrainę i wojny hybrydowej prowadzonej w internecie przez Rosję, czas na zdecydowaną reakcję mediów” – napisano.
Na granicy bezpłatna gazeta od „Wyborczej” i ukraińskiego „Expressu”
Ukraińska gazeta „Express” i „Gazeta Wyborcza” przygotowały specjalne, 8-stronicowe wydanie, przeznaczone dla obywateli Ukrainy, którzy musieli ewakuować się do Polski. Gazeta ma podwójną winietę: z logotypami „Expressu” i „Wyborczej”, w całości powstała w języku ukraińskim. Gazeta będzie rozdawana dziś przy polsko-ukraińskich przejściach granicznych.
Korespondenci polskich mediów nie wyjeżdżają z Kijowa mimo zagrożenia
Wojciech Bojanowski z TVN, Paweł Pieniążek z „Tygodnika Powszechnego”, Mateusz Chłystun z RMF FM, który współpracował też z TVN 24, Zbigniew Parafianowicz z „Dziennika Gazety Prawnej”, Piotr Andrusieczko z „Gazety Wyborczej”, Jerzy Haszczyński z „Rzeczpospolitej”, Patryk Michalski z Wirtualnej Polski i Marcin Wyrwał z Onetu – to tylko kilku najbardziej wyrazistych polskich korespondentów w Ukrainie. Swoich ludzi mają tam też Polsat i Radio Zet. Mimo groźby natarcia na Kijów, nie wyjeżdżają.