TVP pokaże dokument o tym, „kto tak naprawdę zaszczuwał Pawła Adamowicza”

Kadr ze zwiastunu dokumentu TVP o Pawle Adamowiczu

W najbliższy piątek TVP1 i TVP Info wyemitują film dokumentalny Marcina Tulickiego „Jesteś mechanizmem niszczącym…” opisujący, jak byłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza krytykowali politycy PO i prywatne media.

Emisję dokumentu Marcina Tulickiego zapowiedziano w środę wieczorem na antenie TVP Info. – Polityczna historia Pawła Adamowicza i bratobójcza walka. Czyli to jak przez lata prezydent Gdańska zwalczany był przez polityków Platformy Obywatelskiej i sprzyjające im media. Kto tak naprawdę zaszczuwał Pawła Adamowicza? – stwierdziła Anna Bogusiewicz.

Tytuł filmu „Jesteś mechanizmem niszczącym…” to fragment wypowiedzi Jarosława Wałęsy skierowanej do Pawła Adamowicza w czasie kampanii przed wyborami samorządowymi w 2018 roku. Obaj startowali na prezydenta Gdańska, Platforma Obywatelska tym razem nie poparła Adamowicza i wystawiła w wyborach Wałęsę, a politycy PO nie szczędzili krytyki ówczesnemu prezydentowi miasta.

Dokument o Pawle Adamowiczu w TVP1 i TVP Info

W zwiastunie dokumentu Tulickiego pojawiają się tytuły i nagłówki publikacji z prywatnych mediów o niejasnościach wokół majątku Pawła Adamowicza, krytyczne komentarze polityków PO i Nowoczesnej o nim oraz wypowiedzi uzyskane przez autora filmu.

Dokument zostanie wyemitowany w piątek o godz. 20:00 równocześnie w TVP1 i TVP Info.

TVP bojkotowane przez PO po zabójstwie Adamowicza

Paweł Adamowicz zmarł wskutek ran zadanych mu nożem 13 stycznia 2019 roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zabójca Stefan W. niedługo wcześniej opuścił więzienie. W grudniu ub.r. gdańska prokuratura postawiła mu zarzut zabójstwa w zamiarze bezpośrednim, w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, a także zmuszanie innej osoby do określonego zachowania.

14 stycznia 2019 roku w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP w kilku relacjach w negatywnym świetle pokazano Jerzego Owsiaka (m.in. zwrócono uwagę, że w niedzielę wieczorem po informacji o ataku na Adamowicza nie przerwał finału WOŚP odbywającego się dalej w Warszawie), a w materiale o mowie nienawiści przytoczono tylko wypowiedzi polityków PO, Jerzego Owsiaka, Lecha Wałęsy i Jerzego Stępnia.

Na Telewizję Polską padła fala krytyki ze strony dziennikarzy i polityków opozycji, do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skierowano kilkadziesiąt skarg na materiały „Wiadomości”. Platforma Obywatelska w uchwale zarządu krajowego wezwała swoich polityków, żeby nie przyjmowali zaproszeń do programów publicznego nadawcy – zarówno w kanałach ogólnopolskich, jak i regionalnych.

Bojkot zakończono na początku września 2019 roku, przed końcową fazą kampanii poprzedzającej wybory parlamentarne. – Będziemy tam po to, żeby dawać świadectwo prawdzie, i żeby nie pozwalać na posługiwanie się kłamstwem – zapowiedział Grzegorz Schetyna, ówczesny szef PO.

Wielu polityków opozycyjnych, a także niektórzy dziennikarze i inne osoby publiczne, oceniało, że na zabójcę Pawła Adamowicza mogły wpływać krytyczne materiały o polityku na antenach Telewizji Polskiej (wskazywano m.in. napastliwe pytania ówczesnego reportera TVP Info Łukasza Sitka). TVP już tydzień po śmierci Adamowicza zapowiedziała, że za takie wypowiedzi pozwie i oskarży o zniesławienie m.in. Krzysztofa Skibę, Adama Bodnara, Wojciecha Czuchnowskiego i Wojciecha Sadurskiego.

Na razie publiczny nadawca nie wygrał żadnego z tych procesów. W połowie ub.r. gdański Sąd Apelacyjny prawomocnie oddalił pozew skierowany wobec Krzysztofa Skiby, takie samo rozstrzygnięcie zapadło w lipcu 2020 roku w procesie wytoczonym Adamowi Bodnarowi. Natomiast w marcu ub.r. Sąd Rejonowy w Warszawie uniewinnił prof. Wojciecha Sadurskiego z wniesionego przez TVP zarzutu zniesławienia ws. wpisu Sadurskiego krytykującego „goebbelsowskie media” po zabójstwie Adamowicza.

Marcin Tulicki jest autorem dokumentu „Holding” w mocno krytycznym tonie opisującym historię TVN, jego poprzedniego właściciela – Grupy ITI oraz programy informacyjne i publicystyczne nadawcy. Film pokazano wieczorem w niedzielę 19 grudnia, kiedy w całym kraju odbyły się protesty przeciw „lex TVN”. W TVP Info oraz programach informacyjnych TVP prawie w ogóle nie informowano o tych manifestacjach.

Według danych Nielsen Audience Measurement w grudniu ub.r. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 2,82 mln widzów (6,5 proc. mniej niż rok wcześniej), z czego 2,18 mln w TVP1, a 640,6 tys. w TVP Info.