W lutym 2021 roku w „Tygodniku Podhalańskim” ukazał się tekst, w którym dziennikarze informowali, że Demar, producent butów, zrezygnował z korzystania z włókniny thinsulate, która jest wymagana w produkcji butów wojskowych. Zamiast tego producent korzystał z dużo tańszego materiału, który nie spełniał wymagań zamawiającego. Powodem miała być chęć „wykoszenia konkurencji” dzięki możliwości zaoferowania dużo tańszych butów.
„Niezbyt często sprawy kończą się tak spektakularnie”
Jerzy Jurecki, autor artykułu i wydawca „Tygodnika Podhalańskiego”, przyznaje, że odczuwa satysfakcję z takiego zakończenia sprawy. – Niezbyt często sprawy, które opisujemy, kończą się tak spektakularnym rozwiązaniem. To oczywiście potwierdza, że informacje, które zdobyliśmy dzięki naszemu śledztwu, są prawdziwe – mówi.
W lutym, gdy autor artykułu rozmawiał z przedstawicielami Demaru, ci twierdzili, że w umowie nie ma zapisu, który zmuszałby firmę do korzystania z materiału thinsulate. Podkreślali też wtedy, że parametry ich materiału są równie dobre. W dokumentacji techniczno-technologicznej MON dziennikarze znaleźli jednak zapis o ociepleniu butów z zaleceniem wykorzystania włókniny thinsulate BZ.
Dziennikarze „Tygodnika” przeprowadzili również prosty test na skrawkach thinsulate oraz materiału, z którego korzystał Demar. Thinsulate po namoczeniu okazał się znacznie lepszy.
Najtańsza oferta wygrała
Od 2014 roku Demar dostarczył wojsku 120 tys. par butów za ok. 40 mln zł brutto. Ostatni wygrany przez tę firmę przetarg odbył się 30 września 2020 roku. Firma pokonała wtedy m.in. firmę Wojas. Jednym z głównych kryteriów oceny oferty była cena, a tę Demar zaproponował najniższą. – Sądzę, że już gdy kończyłem ten tekst, żandarmeria zaczęła grzebać w sprawie – mówi Jerzy Jurecki.
„Tygodnik Podhalański” został stworzony przez Jerzego Jureckiego w 1989 roku i koncentruje się na informacjach z Podhala, Orawy, Spisza i Pienin. Wydawcą jest Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze, redaktorem naczelnym Paweł Pełka.