Bez wymian prezesów regionalnych rozgłośni Polskiego Radia

"PiS chce mieć spokój"

Piotr Bednarek był jedynym kandydatem na prezesa Radia Zachód

Piotr Bednarek ma pozostać prezesem Radia Zachód na następną kadencję. To kolejna regionalna rozgłośnia publiczna, w której nie dojdzie do zmiany władz. Prezesi sprawdzili się w kontaktach z władzą. – PiS chce mieć spokój w czasie kampanii wyborczej – komentuje Juliusz Braun, członek RMN.

Tym razem Rada Mediów Narodowych na wtorkowym posiedzeniu w związku z upłynięciem kadencji zajmie się wyborem prezesa i rady nadzorczej rozgłośni z Zielonej Góry.

Jedynymi kandydatami, zgłoszonymi przez przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego, są obecny prezes Piotr Bednarek i zasiadający teraz w radzie nadzorczej Artur Grygiel, Jan Pasierbowicz i Jarosław Czuba. Ich powołanie jest formalnością, bo większość w Radzie mają politycy Prawa i Sprawiedliwości.

„Prezesów mogą zmienić zawsze, z dnia na dzień”

Piotr Bednarek prezesem Radia Zachód został w marcu 2016 roku. Jego pięcioletnia kadencja już upłynęła, a mandat wygaśnie z dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego spółek za 2021 rok.

W podobnej sytuacji są jeszcze prezesi siedmiu innych regionalnych rozgłośni publicznych: Przemysław Tejkowski (Radio Rzeszów), Piotr Moc (Radio Opole), Wojciech Straszyński (Radio Białystok), Leszek Sobański (Radio Olsztyn), Jolanta Kuligowska-Roszak (Radio PiK), Janusz Knap (Radio Kielce) i Tadeusz Deszkiewicz (mazowieckie Radio dla Ciebie). Upłynęła również kadencja prezeski Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej.

Na początku stycznia RMN powołała na kolejną kadencję dotychczasowych prezesów Radia Katowice Piotra Ornowskiego i Radia Lublin Mariusza Deckerta.

– Prawo i Sprawiedliwość najwyraźniej uznało, że taka sytuacja jest wygodna, więc chce ją zabetonować, żeby w kampanii wyborczej – czy będzie szybciej, czy w przyszłym roku – mieć spokój – komentuje Juliusz Braun, członek RMN. – Prezesów spółek medialnych mogą zmienić zawsze, z dnia na dzień – zaznacza.

Regularna propaganda

Pod koniec kwietnia 2021 roku RMN odwołała prezesa Radia Łódź Dariusza Szewczyka i powołała na jego miejsce Arkadiusza Paluszkiewicza. W lutym 2021 roku Rada zmieniła prezesa Radia Szczecin – Artura Kubaja zastąpił Wojciech Włodarski.

Szefowie rozgłośni regionalnych w różnym natężeniu realizują zadania, jakie nakreślili im polityczni mocodawcy. W Radiu Łódź – po zmianie prezesa – programy prowadzą po prostu prawicowi dziennikarze z Warszawy, których nie trzeba uczyć, jaka jest oficjalna linia (m.in. Magdalena Ogórek, Michał Rachoń). Dr Krzysztof Grzegorzewski, łódzki medioznawca, na łamach „Press” nie przebierał w słowach: – Mamy do czynienia z ludźmi, którzy na antenie uprawiają regularną propagandę.

W Radiu Katowice z kolei mikrofon i czas znajdą się zawsze dla marszałka województwa śląskiego z PiS czy posłów lub europosłów tej partii (głównie Jadwigi Wiśniewskiej), a zachwyty nad władzą można usłyszeć nawet w sobotnich programach historycznych („Rozmowy niekontrolowane”).