Nowa odsłona „Wydarzeń”

Gawryluk: Wiarygodność potwierdzona badaniami

„Wydarzenia” rozpoczynają się teraz widokiem na centrum Warszawy, jak kiedyś „Fakty”. Lektor ogłasza, że to najbardziej wiarygodny program w Polsce. – To wreszcie otwarcie „Wydarzeń” – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Dorota Gawryluk, szefowa pionu informacji i publicystyki Polsatu.

Widok na Pałac Kultury i Nauki oraz centrum Warszawy albo Kościół Mariacki w Krakowie, drzwi z napisem „Wydarzenia” i lektor mówiący: „Wydarzenia najbardziej wiarygodny program informacyjny w Polsce” – tak zaczyna się teraz główny program informacyjny Polsatu. Kilka lat temu serwis zaczynał się od otwarcia szklanych drzwi z nazwą redakcji. Nowe intro „Wydarzeń” nawiązuje do tamtego zabiegu.

Gawryluk: To wirtualne drzwi

Czym Polsat kierował się wprowadzając zmiany? – To nie zmiana czołówki, tylko wreszcie otwarcie „Wydarzeń” po tym, gdy zniknęła czołówka, drzwi w starej wersji ze względów technologicznych, automatyzacji studia i braku możliwości pokazania drzwi. Stąd pomysł na wirtualne drzwi – tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Gawryluk.

W „Wydarzeniach” wprowadzono też nową oprawę graficzną, która przypomina używaną w uruchomionym we wrześniu kanale Wydarzenia 24. Oprawę przygotowała niemiecka agencja kreatywna Luxlotusliner. Do tej pory od głosu lektora rozpoczynały się „Fakty” TVN. Sztandarowy program informacyjny stacji TVN Grupy Discovery zaczyna się jednak od kilku prostych słów. Na przykład: „Minęła 19. Na Fakty zaprasza Anita Werner”.

„Lektor i obrazy z miast to standard”

Kilkanaście lat temu, kiedy twarzami „Faktów” byli Kamil Durczok i Justyna Pochanke, przed programem pokazywano obraz z kamery, najczęściej w centrum Warszawy. Kilka lat temu zrezygnowano z tego zabiegu. Czy „Wydarzenia” trochę inspirowały się w przypadku obrazu z kamery i lektora „Faktami”? – Lektor i obrazy z miast to standard, więc ma co mówić o podobieństwach. Tekst jest oryginalny, pokazuje co dla nas jest najcenniejsze. Największe w Polsce wiarygodność potwierdzona licznymi badaniami – zwraca uwagę Gawryluk.

We wrześniu ub.r. informowaliśmy o sondażu CBOS, z którego wynika, że programy informacyjne Polsatu są najbardziej wiarygodne. – W ciągu ostatnich dwóch lat ich postrzegana wiarygodność jeszcze wzrosła i jest oceniana podobnie jak w roku 2017. W ocenie blisko dwóch piątych badanych (38 proc.) programy informacyjne i publicystyczne Polsat i Polsat News zasługują na zaufanie. Przeciwnego zdania jest 17 proc. ankietowanych. Niska na tle pozostałych telewizji wartość odchylenia standardowego od średniej na skali świadczy o tym, że programy Polsat i Polsat News budzą stosunkowo mało kontrowersji – napisano w omówieniu badania. Polsat News dobrze wypadł też w czerwcowym badaniu Reuters Institute. Stacji ufało wtedy 63 proc. badanych.