Sejm przyjął „lex TVN” w sierpniu, ale na początku września nowelizację odrzucił w całości Senat. Jednak w piątek, 17 grudnia, Sejm – głosami polityków PiS, trzech posłów Kukiz’15 i Łukasza Mejzy – odrzucił weto Senatu. I znów nadał bieg ustawie. Prezydent zdecydował teraz, że nie podpisze nowelizacji.
Decyzję ogłosił dziś w południe podczas briefingu w Pałacu Prezydenckim.
– Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Podzieliłem zdanie większości rodaków, z którymi rozmawiałem, że kolejna niepokojąca, czy jątrząca sprawa, kolejne spory nie są nam potrzebne – powiedział Andrzej Duda.
– Mając zastrzeżenia do przepisów nowelizacji ustawy medialnej, rozważałem de facto dwa scenariusze: zwrócenie jej do ponownego rozpatrzenia przez Sejm czy też skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego – wyjaśnił.
Projekt ustawy o radiofonii i telewizji, przygotowany przez grupę posłów PiS regulował przepisy dotyczące przyznawania koncesji nadawcom radiowo-telewizyjnym należącym do kapitału zagranicznego. W myśl jej zapisów koncesja dla spółek z zagranicznym kapitałem może być udzielona, jeżeli: udział kapitału zagranicznego nie przekracza 49 proc. lub siedziba firmy znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego i nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba znajduje się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym.
Projekt odnosił się wyłącznie do TVN. Właścicielem polskiej spółki jest bowiem podmiot zarejestrowany w Holandii – Polish Television Holding BV, który obecnie należy do amerykańskiego Discovery.