Sejm przyjął lex TVN

Władza chce zmusić Discovery do sprzedaży udziałów

Sejm przegłosował uchwałę Senatu o odrzuceniu w całości nowelizacji ustawy medialnej, wymierzonej w TVN. Teraz ustawa trafi do podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Kilkadziesiąt minut wcześniej uchwałę Senatu odrzucającą ustawę negatywnie zaopiniowała sejmowa komisja kultury. Głosowanie w komisji odbyło się mimo opinii biura legislacyjnego Sejmu, że posiedzenie zostało zwołane z naruszeniem regulaminu.

Opozycja zarzuciła, że nagły powrót do lex TVN jest spowodowany chęcią przykrycia dzisiejszej publikacji „Gazety Wyborczej” o fałszywych zeznaniach ochrony premier Beaty Szydło dotyczących wypadku drogowego z 2017 roku.

Jeśli nowelizacja ustawy medialnej miałaby obowiązywać, to amerykański Discovery będzie musiał pozbyć się większości udziałów w TVN. Dziś według KRRiT dochodzi do obchodzenia przepisów ustawy o rtv, bo choć właścicielem TVN jest formalnie holenderska spółka Polish Television Holding, to faktycznie należy ona do amerykańskiego Discovery, a limit udziałów spółek spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego w firmach posiadających polskie koncesje wynosi 49 proc.

Do sprawy odniósł się zarząd TVN w specjalnym oświadczeniu:

„Oświadczenie Zarządu TVN Grupa Discovery

W Sejmie doszło do bezprecedensowego zamachu na wolne media. To działanie wymierzone w największego i najważniejszego polskiego sojusznika, bo to na Stanach Zjednoczonych opiera się polskie bezpieczeństwo i duża część polskiej gospodarki. TVN Grupa Discovery i Discovery Inc. są zdeterminowane do obrony swoich inwestycji w Polsce i użyją wszystkich środków prawnych, by misja naszych mediów w Polsce była kontynuowana. Ufamy, że Prezydent Andrzej Duda zawetuje Lex TVN, zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami.”

Podczas posiedzenia senackich komisji prof. Marek Chmaj, przedstawiając opinię zespołu doradców przy marszałku Senatu, mówił, że ustawa narusza konstytucyjne zasady: zaufania obywateli do państwa, ochrony praw słusznie nabytych i zapisy w zakresie ochrony własności.

We wrześniu Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP, w Radiu Zet stwierdził, że Andrzej Duda „w tym kształcie jest gotów zawetować tę ustawę”.

Na decyzję sejmu zareagował już Bix Aliu, chargé d’Affaires USA w Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennikarze i politycy są zgodni, że nagły powrót do lex TVN może być związany z próbą „przykrycia” kolejnych kłopotów rządu, zwłaszcza dzisiejszych newsów o okolicznościach wypadku byłej premier Szydło oraz polskim żołnierzu, który uciekł na Białoruś.

Spotkajmy się 19 grudnia o godz. 19 pod Pałacem Prezydenckim, żeby głośno przypomnieć o apelu do Andrzeja Dudy w sprawie zawetowania ustawy. Demonstrację organizuje Fundacja Grand Press i Komitet Obrony Demokracji.