Lex TVN wróciło do Sejmu

Sejmowa komisja odrzuciła uchwałę Senatu

Sejmowa komisja kultury negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu o odrzuceniu w całości nowelizacji ustawy medialnej, wymierzonej w TVN. Głosowanie odbyło się mimo opinii biura legislacyjnego Sejmu, że posiedzenie zostało zwołane z naruszeniem regulaminu.

– Komisja rekomenduje wysokiemu Sejmowi odrzucenie uchwały – powiedział przewodniczący komisji Piotr Babinetz z PiS.

Posiedzenie komisji kultury zostało zwołane na kilkanaście minut przed jej rozpoczęciem. Przewodniczący przeprowadził głosowanie mimo opinii biura legislacyjnego, że posiedzenie powinno być zwołane z trzydniowym wyprzedzeniem oraz zarzutów opozycji, że nagły powrót do lex-TVN jest powodowany chęcią przykrycia  dzisiejszej publikacji „Gazety Wyborczej” o fałszywych zeznaniach ochrony premier Beaty Szydło dotyczących wypadku drogowego z 2017 r., a rozpatrywanie ustawy przy łamaniu procedur prawnych uderza w sojusz z USA i jest niezgodnie z polska racja stanu.

Jeśli nowelizacja ustawy medialnej przyjęta 11 sierpnia przez Sejm miałaby obowiązywać, to amerykański Discovery będzie musiał pozbyć się większości udziałów w TVN. Dziś według KRRiT dochodzi do obchodzenia przepisów ustawy o rtv, bo choć właścicielem TVN jest formalnie holenderska spółka Polish Television Holding, to faktycznie należy ona do amerykańskiego Discovery, a limit udziałów spółek spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego w firmach posiadających polskie koncesje wynosi 49 proc.

We wrześniu Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP, w Radiu Zet stwierdził, że Andrzej Duda „w tym kształcie jest gotów zawetować tę ustawę”.