Maciej Matera naczelnym „Gazety Olsztyńskiej”

Gazeta Olsztyńska

Maciej Matera, od niedawna prezes wydającej „Gazety Olsztyńskiej” Grupy WM, został także redaktorem naczelnym dziennika – dowiedział się serwis Wirtualnemedia.pl. Dotychczas kierujący tytułem Igor Hrywna objął stanowisko wicenaczelnego.

Jak wynika z naszych informacji, dwaj pozostali wicenaczelni (Dawid Zmuda i Bartosz Orliński) pozostali na swoich stanowiskach.

Zapytany przez nas Igor Hrywna nie zaprzeczył, ale nie chciał komentować sprawy, odsyłając nas do zarządu Grupy WM. W piątek nie udało nam się z nim skontaktować, ale zmiany widać już na stronie Gazetaolsztynska.pl.

Maciej Matera od niedawna jest prezesem wydającej dziennik spółki Grupa WM, kiedy firma zmieniła właściciela – od Jarosława Tokarczyka kupił ją podwarszawski przedsiębiorca Andrzej Senkowski. Nie ujawniono ceny transakcji. Senkowski objął 95 proc. udziałów, Tokarczyk wciąż ma 5 proc.

Macieja Materę OKO.press w 2016 roku wymieniało wśród ludzi związanych z ówczesnym ministerm obrony Antonim Macierewiczem. W 2015 roku Materia miał być przez niego powołany do rad nadzorczych Wojskowych Zakładów Elektronicznych i Energomontażu Północ-Gdynia. Obie spółki powiązane są z Polską Grupą Zbrojeniową.

„Gazetą Olsztyńską” zainteresowany był Orlen

Jak pisał w lutym br. Adam Socha na portalu Debata.olsztyn.pl, kupno wydawcy „Gazety Olsztyńskiej” przez Jarosława Tokarczyka mogło mieć sens, gdyż Tokarczyk „liczył, że kupi tanio, sprzeda drogo Orlenowi”.

„Wykładanie 10 mln zł przez prezesa Daniela Obajtka za najsłabszą gazetę regionalną w kraju, to byłaby głupota, skoro pozostałe tytuły Polska Press kupił za średnio 5 mln złotych. No ale tworzenie nowej gazety przez Orlen może więcej kosztować, więc może zadecydować polityka” – dowodził dziennikarz.

Z naszych informacji wynikało, że istotnie pojawiła się na stole propozycja sprzedania „Gazety Olsztyńskiej” Orlenowi, który był zainteresowany wstępnie transakcją. Nie doszła jednak ona do skutku, gdyż strony nie porozumiały się w kwestiach finansowych. Olsztyn jest jednym z niewielu regionów, w których Polska Press nie ma swojego tytułu.

Według danych ZKDP w grudniu ub.r. średnie rozpowszechnianie płatne „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego” wynosiło 4 815 egz., po spadku rok do roku o 27,2 proc.