5 listopada br. w wydaniu „Gazety Wyborczej” czytelnicy będą mogli znaleźć pocztówkę „Pozdrowienia z przyszłości” zaadresowaną do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Na awersie znajdują się grafiki pokazujące, jak może zmienić się Polska, jeśli jako państwo nie odejdziemy od spalania węgla.
Niknąca pod wodą szczecińska Filharmonia, borykająca się z suszą Warszawa, Wawel z wyschniętym korytem Wisły na pierwszym planie – to na razie jedynie artystyczna wizja dwóch graficzek: Adriany Omylak i Agaty Kwiatkowskiej. Aby ta perspektywa za kilkanaście lat nie stała się rzeczywistością, potrzebne są stanowcze działania. Dlatego zespół „Gazety Wyborczej” 5 listopada br. do wydania dziennika dołączy specjalną pocztówkę „Pozdrowienia z przyszłości” zaadresowaną do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego wraz z apelem o przygotowanie planu odejścia Polski od węgla do 2030 r. i ambitne działania dla klimatu, które każdy czytelnik i czytelniczka mogą indywidualnie podpisać.
Pocztówka „Pozdrowienia z przyszłości” to kolejny etap akcji „Licznik dla klimatu” – wspólnej inicjatywy Greenpeace’u i polskich mediów zainicjowanej w czasie trwającego szczytu klimatycznego COP26, która ma na celu zaapelowanie do rządzących o jak najszybsze odejście od spalania węgla i zainicjowanie prac nad planem stworzenia kompleksowej polityki klimatycznej Polski. Apel podpisali m.in. przedstawiciele mediów Agory – Jerzy Wójcik, dyrektor wydawniczy „Gazety Wyborczej”, Patryk Strzałkowski, redaktor naczelny Zielona.Gazeta.pl oraz Magdalena Birecka, redaktor naczelna tokfm.pl. W ramach inicjatywy media zachęcają swoich odbiorców do podpisania petycji Greenpeace Polska dotyczącej odejścia od spalania w Polsce paliw kopalnych – do 2030 r. węgla, a następnie do 2035 r. gazu ziemnego.
Pocztówkę „Pozdrowienia z przyszłości” będzie można otrzymać 5 listopada br. wraz z „Gazetą Wyborczą”. Natomiast pocztówki w wersji elektronicznej będą dostępne na stronie internetowej dziennika.