Projekt posłów Prawa i Sprawiedliwości zakazuje pośredniej kontroli nad koncesjonowaną w Polsce stacją przez spółkę spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Formalnie TVN należy do Polish Television Holding z siedzibą w Amsterdamie, ale ta spółka jest kontrolowana przez amerykański koncern Discovery. Gdyby przepisy weszły w życie, to amerykańscy właściciele mieliby nieco ponad pół roku na sprzedaż większościowego pakietu udziałów w TVN.
Projekt „Lex TVN” został odrzucony przez Senat. Kiedy wróci do Sejmu, posłowie nie będą mogli wprowadzić do niego poprawek. Otoczenie prezydenta Andrzeja Dudy zapowiada weto wobec projektu w obecnej formie. Szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki zapowiedział, że projekt zostanie wprowadzony „znienacka”.
Suski: Mam dużo innych rzeczy na głowie
Jeśli obozowi władzy nie udało się przekonać do ustawy prezydenta, to jej procedowanie w Sejmie nie ma sensu. „Lex TVN” może więc utknąć w sejmowej zamrażarce. Czy tak się stanie? – Nie wiem. To już od pani marszałek zależy. Mam bardzo dużo innych rzeczy na głowie. Jak wróci do Sejmu, to pewnie się będzie nim Sejm zajmował. Zajmuję się tym projektem, ale zajmuję się też wieloma innymi sprawami. Jak wróci, to będę się nim zajmował – informuje portal Wirtualnemedia.pl poseł PiS Marek Suski.
Parlamentarzysta nie słyszał też o pertraktacjach w sprawie projektu z prezydentem Andrzejem Dudą.
Nowy projekt ustawy medialnej i wniosek posłów PiS do TK?
Przed przedłużeniem koncesji TVN24 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła specjalną uchwałę. Zobowiązuje ona przewodniczącego KRRiT do wysłania nadawcom, w tym TVN Grupie Discovery, informacji o tym, że muszą dostosować strukturę właścicielską do 35 artykułu ustawy o radiofonii i telewizji. W jego myśl tylko spółki z EOG mogą posiadać koncesję w Polsce. Szef KRRiT ma też zwrócić się do premiera o przygotowanie stosownych projektów ustaw, które uregulują kwestię nadawców z zagranicznym kapitałem w Polsce. Ponadto przewodniczący ma zaapelować do instytucji, które mogą złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o to, żeby zbadać zgodność artykułu 35 z konstytucją. Jeśli TK kierowany przez Julię Przyłębską orzeknie niezgodność tych przepisów z ustawą zasadniczą, to zagrożone mogą być koncesje wszystkich stacji w Polsce z zagranicznym kapitałem.
Poseł Suski nie wie czy rząd pracuje nad nową wersją „Lex TVN”, która byłaby akceptowalna przez prezydenta. Aby złożyć wniosek do TK, potrzeba 50 posłów lub 30 senatorów. Czy klub PiS przygotowuje taki wniosek w związku z oczekiwaniem KRRiT? – Mam teraz trochę innych zadań na głowie. Być może będzie przygotowany wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Nie słyszałem o tym, ale to nie znaczy, że nic takiego się nie dzieje – zapewnia Suski.