Już po raz XVI odbyła się gala wręczenia nagród Silesia Press, dla najlepszych dzieł dziennikarskich. Uroczystość odbyła się w hotelu Monopol w Katowicach. I nagrodę Silesia Press 2021 zdobył Jarosław Juszkiewicz, za popularnonaukową audycję „Boskie równanie”. Wśród laureatów znaleźli się także dziennikarze Dziennika Zachodniego: Tomasz Borówka, Aleksandra Szatan i Marcin Zasada.
Prestiżowy konkurs dziennikarski Silesia Press rozpoczął się o godzinie 13. Był on organizowany już po raz 16. W poniedziałek, 27 września zostali ogłoszeni laureaci tegorocznej edycji.
Pierwsza nagroda Silesia Press 2021
Pierwszą nagrodę „Śląskich Pulitzerów” zdobył Jarosław Juszkiewicz z Radia Katowice. Serca jury podbił on 10-odcinkowym cyklem naukowo-artystycznym pt. „Boskie równanie”. Jak mówił podczas wręczenia nagród, była to dla niego osobista podróż, gdyż w czasach szkolnych fizyka była jego Piętą Achillesa.
– Kiedy usłyszałem, że mam możliwość zobaczenia wielkiego zderzacza hadronów, stwierdziłem, że nie chcę być tylko turystą. Na początku wszystko wydawało się skomplikowane, dlatego zacząłem czytać książki na ten temat. Na szczęście organizatorzy zorganizowali wieczór z polskimi naukowcami, którzy mówili o fizyce z wielką swobodą. Dzięki nim zrozumiałem na co patrzę w ośrodku naukowo-badawczym CERN – stwierdził po gali Jarosław Juszkiewicz, dziennikarz z Radia Katowice.
Pełnoletność to nie tylko droga do dorosłości
Wśród laureatów trzech równorzędnych drugich nagród znalazł się Tomasz Borówka z „Dziennika Zachodniego”.
Dziennikarz został wyróżniony za artykuł o historii fotografii, zrobionej 4 września 1939 roku w Katowicach, a przedstawiających ludzi prowadzonych na egzekucję ulicą 3 Maja. Tomasz Borówka od 2002 roku szukał danych autora zdjęcia. Udało mu się to dopiero w 2020 roku.
– Wszystko zaczęło się w 2002 roku. Robiliśmy dodatek z ilustracjami nt. września 1939 roku. Poprosiłem kolegę o pracy, a on udostępnił spory pakiet zdjęć, wśród których była ta fotografia. Od początku zafascynowało mnie to, kto je zrobił oraz konkretnie, w którym miejscu w Katowicach – opowiada Tomasz Borówka z Dziennika Zachodniego.
Laureatami drugiej nagrody zostali również Marcin Zasada z Dziennika Zachodniego oraz Marcin Nowak za film dokumentalny „Niemczyk. Ostatni buntownik architektury”. Dzieło zostało poświęcone postaci zmarłego architekta Stanisława Niemczyka. Architekt zasłynął z niezwykłych projektów m.in. kościołów w Tychach i Czechowicach-Dziedzicach.
Dzięki pandemii dziennikarstwo nabrało innej perspektywy
Trzecią nagrodę dziennikarskiego konkursu otrzymały: Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice, za stworzoną, praktycznie w obliczu śmierci Krzysztofa Pendereckiego audycję dokumentalną „Penderecki – życie to za mało”, Aleksandra Szatan z Dziennika Zachodniego za prowadzone w okresie pandemii rozmowy online z artystami oraz Maria Zawała z telewizji TVS za wywiad z prof. Karoliną Sieroń – szefową oddziału covidowego w katowickim szpitalu, której COVID-19 na długi czas odebrał witalność.
– Cykl powstał na potrzeby czasów, w których się znaleźliśmy. To była pandemiczna odpowiedź na co tygodniowe spotkania z naszymi gośćmi. W naszych rozmowach wzięli udział, m.in. Nergal z zespołu Behemoth i Czesław Mozil – tłumaczy Aleksandra Szatan z Dziennika Zachodniego.
Znani i cenieni dziennikarze w składzie Jury
Zwycięzców konkursu Silesia Press wybiera jury, złożone ze znanych i cenionych dziennikarzy. „Śląskim Pulitzerom” przewodniczy reportażystka radiowa, laureatka prestiżowej nagrody „Prix Italia” Anna Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice. W tegorocznej edycji konkursu w jury zasiedli także m.in. redaktor naczelny Dziennika Zachodniego – Grzegorz Gajda oraz były redaktor naczelny DZ, Marek Twaróg.