Z czeskiego rejestru firm wynika, że do transakcji doszło w maju. Pozostałe 24 proc. udziałów w SFS Ventures ma amerykańska firma Salvatorska Ventures, związana z funduszem należącym do miliardera i filantropa George’a Sorosa, często krytykowanego przez prawicowe media i polityków. 20 lutego 2019 roku właścicielami Eurozetu zostały spółki SFS Ventures z 60 proc. udziałów oraz Agora, która objęła 40 proc. udziałów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazał jednak wydawcy „Gazety Wyborczej” i właścicielowi TOK FM przejęcia akcji. Agora od tej decyzji się odwołała.
Kłopoty TVN
Z 35 artykułu ustawy o radiofonii i telewizji wynika, że spółka spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego może mieć tylko 49 proc. udziałów w koncesjonowanej w Polsce stacji. Zdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przepis ten może naruszać TVN, ponieważ jest zarządzany przez Polish Television Holding BV. Formalnie firma jest zarejestrowana w Amsterdamie, ale należy do amerykańskiego Discovery. Spółka zarządzająca TVN ma siedzibę na lotnisku w Amsterdamie i w 2019 roku nie zatrudniała ani jednej osoby. Przewodniczący KRRiT w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl mówił o „firmach słupach”. W radzie słychać, że polskie koncesje mogą stracić wszystkie stacje związane z TVN Grupą Discovery. Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości chce uściślić ustawę o radiofonii i telewizji. Złożyli projekt jej nowelizacji, który zakłada kontrolowania koncesjonowanych stacji przez podmioty spoza EOG za pomocą pośredników.
Eurozet podzieli los TVN?
W przypadku Eurozetu mamy do czynienia z przyjęciem większościowego pakietu akcji większościowego akcjonariusza. Z holenderskich rejestrów wynika, że Stichting Pnyx jest zarejestrowany w Amsterdamie i zatrudnia jedną osobę. Związana z amerykańskim kapitałem Salvatorska Ventures ma jedynak tylko 24 proc. udziałów w spółce, która kontroluje Radio ZET. Jak transakcję komentuje KRRiT? – Zgodnie z artykułem 37 ustawy o radiofonii i telewizji nadawca jest obowiązany zgłaszać Przewodniczącemu Krajowej Rady wszelkie zmiany danych zawartych we wniosku o udzielenie koncesji, w terminie 14 dni od dnia ich powstania – informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT. Właściciel Radia Zet zapewnia, że formalności stało się zadość. – KRRiT została poinformowana o ostatnich zmianach w strukturze udziałowej SFS Ventures – mówi nam Michał Aleksandrowicz z biura prasowego Eurozetu.
Były przewodniczący KRRiT: Sytuacja podobna do TVN
Zdaniem Juliusza Brauna, byłego przewodniczącego KRRiT, informowanie regulatora nie było tutaj konieczne. – Ta sytuacja jest podobna do sytuacji TVN. Tam zmienił się udziałowiec na poziomie trzecim, nie zmienił się jednak koncesjonariusz, właściciel, ani właściciele koncesjonariusza. Właściciel koncesji ma poinformować o zmianach w strukturze właścicielskiej, ale z punktu widzenia Eurozetu taka zmiana nie nastąpiła moim zdaniem – ocenia Braun.
Były prezes Telewizji Polskiej i obecny członek Rady Mediów Narodowych twierdzi, że Prawo i Sprawiedliwość w specyficzny sposób realizuje postulat repolonizacji mediów. – W przypadku Radia Zet od strony politycznej mamy dokładnie odwrotną sytuację niż w przypadku TVN. Władza, nie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, ale Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zablokował wykupienie tej spółki przez polskiego udziałowca (przyp. red. Agorę) – przekonuje Braun.
Radio ZET z udziałem na poziomie 12,6 proc. znalazło się na drugim miejscu pod względem słuchania w okresie od kwietnia do czerwca 2021 roku w grupie wiekowej 15-75 lat (udział tej stacji względem drugiego kwartału 2020 spadł o 0,3 pkt. proc.) – wynika z badania Radio Track Kantar Polska, opracowanej przez portal Wirtualnemedia.pl.