Marcin Mamoń wicenaczelnym „Dziennika Polskiego”

Marcin Mamoń

Od wtorku zastępcą redaktora naczelnego „Dziennika Polskiego” (Polska Press Grupa) jest Marcin Mamoń, dziennikarz wcześniej związany m.in. z TVP oraz były dyplomata.

Informacje „Press” potwierdził sam zainteresowany. – Jestem wierny zasadzie, że tylko prawda jest ciekawa. Interesuje mnie dobre dziennikarstwo, czyli takie, w którym chodzi o to, by wiedzieć i potem by wiedzieli inni – deklaruje Mamoń. Zastępcą redaktora naczelnego „DP” został 15 czerwca. O planach związanych z nową funkcją nie chce jeszcze mówić.

Posadę Mamoniowi zaproponował Wojciech Mucha, który od 1 maja jest nowym redaktorem naczelnym „DP” i „Gazety Krakowskiej” (oba tytuły wydaje Polska Press). – W strukturze redakcji będzie odpowiedzialny m.in. za wzmocnienie segmentu wideo, a także dziennikarstwo śledcze oraz reportaż – mówi Mucha. Dodaje, że zaproponował Mamoniowi współpracę ze względu na „jego wieloletnie doświadczenie, bogaty dorobek dziennikarski oraz zaufanie, jakim go obdarzam”. Zastępcą redaktora naczelnego w „GK” pozostaje Piotr Rąpalski (do tej pory również pełnił podobną funkcję w „DP”).

Mamoń ostatnio publikował teksty w serwisie TVP.info. W 2018 roku został także szefem placówki TVP w Tbilisi i korespondentem telewizji publicznej w Gruzji. Wcześniej związany był z TVN, „Czasem Krakowskim”. Jako freelancer wyprodukował kilkanaście filmów dokumentalnych z regionu Bliskiego Wschodu, Kaukazu i Azji Środkowej. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Uważam Rze”, „W Sieci”, „Do Rzeczy”, „Foreign Policy”. Relacjonował konflikty zbrojne. W 2015 roku wraz z operatorem Tomaszem Głowackim był przetrzymywany w Syrii przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego. W ubiegłym roku zostawił na krótko dziennikarstwo dla dyplomacji – był I sekretarzem ambasady RP w Gruzji.

Od marca, kiedy właścicielem Polska Press Grupa jest Orlen (koncern naftowy kontrolowany przez Skarb Państwa), z oddziału koncernu prasowego w Krakowie odeszli Marek Kęskrawiec (były redaktor „DP”), Wojciech Harpula (dyrektor działu online) i Piotr Błoński (redaktor działu online).

Według danych Polskiego Badania Czytelnictwa średnia sprzedaż „Gazety Krakowskiej” w kwietniu wyniosła 6904 egz., a „Dziennika Polskiego” – 7354 egz.