Naczelny Radia ZET o wykluczeniu Brauna z debaty: nie ma miejsca na mowę nienawiści

Prowadzący debatę kandydatów na funkcję prezydanta Rzeszowa Andrzej Stankiewicz wykluczył z niej Grzegorza Brauna

– W naszych programach nie ma miejsca na mowę nienawiści, która wielokrotnie w historii przyczyniała się do tragicznych zdarzeń – skomentował redaktor naczelny i dyrektor programowy Radia ZET Michał Celeda, po tym jak Andrzej Stankiewicz wykluczył Grzegorza Braun z debaty kandydatów na prezydenta Rzeszowa.

Druga debata kandydatów na prezydenta Rzeszowa odbyła się w niedzielę przed południem w specjalnym wydaniu programu „7. Dzień Tygodnia” emitowanym w Radiu ZET i Onecie. W trakcie dyskusji poseł Konfederacji Grzegorz Braun zapowiedział, że jako włodarz miasta nie pozwoli na organizację parady równości. – Nie będzie przyzwolenia na promocję dewiacji – uzasadnił.

Andrzej Stankiewicz ostrzegł go, żeby nie używał mowy nienawiści. Niedługo potem Grzegorz Braun stwierdził, że „kiedy przyjdzie jesień, a może szybciej, i szkolony psychopata Niedzielski ogłosi kolejną falę pandemii”.

Wtedy Stankiewicz wykluczył go z debaty. – Nie pozwolę używać takich sformułowań w moich programie, bardzo panu dziękuję za udział – wyjaśnił.

Komitet wyborczy Grzegorza Brauna wyraził oburzenie na zachowanie dziennikarza. – Prowadzący miał czelność pouczać i upominać, a ostatecznie arbitralnie wykluczyć z debaty pana Grzegorza Brauna – posła na Sejm RP i kandydata na ważny urząd publiczny, odwołując się do skrajnie subiektywnie pojmowanego i nigdzie niezdefiniowanego pojęcia „mowy nienawiści” – uzasadnił.

Naczelny Radia ZET komentuje wyrzucenie Grzegorza Brauna

W poniedziałek do sytuacji w trakcie debaty odniósł się w oświadczeniu Michał Celeda, redaktor naczelny i dyrektor programowy Radia ZET. – Radio ZET zawsze szanowało i szanuje wolność poglądów, a także wypowiedzi zapraszanych gości. Tak samo, jak zawsze dba o standardy i kulturę rozmowy, opartej na szacunku do drugiej osoby i jej poglądów. Ponadto, swoim dziennikarzom gwarantuje niezależność i wolną przestrzeń publicystyczną – podkreślił.

– W naszych programach nie ma miejsca na mowę nienawiści, która wielokrotnie w historii przyczyniała się do tragicznych zdarzeń – zaznaczył.

Michał Celeda zwrócił uwagę, że stacja przestrzega przepisów Ustawy o radiofonii i telewizji, które „wprost mówią o tym, że audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość”.

Celeda jest redaktorem naczelnym Radia ZET od wiosny 2019 roku, a dyrektorem programowym – od połowy 2018 roku.

Według badania Radio Track od lutego do kwietnia br. Radio ZET miało 12,2 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 13 proc. rok wcześniej.