Chodzi o lokalizacje dla lokalnych rozgłośni radiowych, zainteresowanych nadawaniem w DAB+: w Poznaniu, Toruniu, Rzeszowie, Tarnowie, Warszawie, Katowicach, Częstochowie.
Każda rezerwacja obejmuje jeden blok częstotliwościowy z zakresu 174-230 MHz, przeznaczony do rozpowszechniania lub rozprowadzania w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną programów radiowych w technologii DAB+ (Digital Audio Broadcasting +).
Każdy uczestnik konkursu (potencjalny operator multipleksu) może złożyć tylko jedną ofertę na co najmniej jedną i maksymalnie siedem rezerwacji częstotliwości. Termin na złożenie ofert w konkursie upływa 24 maja 2021 roku, a każda rezerwacja częstotliwości będzie obowiązywała do 30 czerwca 2030 roku.
Konkurs w Poznaniu i Rzeszowie
Kilkanaście dni temu KRRiT rozpisała kolejne konkursy na nadawanie lokalnych podmiotów w DAB+ w Poznaniu i w Rzeszowie. Ogłoszenie przewodniczącego w tej sprawie zostało już opublikowane. W Poznaniu o wolne częstotliwości będzie mogło ubiegać się czterech nadawców, a w Rzeszowie – siedem rozgłośni.
Do tej pory mimo zapowiedzi Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – niemal przez rok – nie został ogłoszony konkurs na wolne częstotliwości na multipleksie ogólnopolskim, a jedynie konsultacje, przesunięte zostały także kolejne tury konkursowe dotyczące lokalnych rozgłośni. Rzeczniczka KRRiT, Teresa Brykczyńska odpowiedziała nam, że opóźnienia są spowodowane pandemią koronawirusa.
Do tej pory KRRiT nie wyznaczała daty switch offu (wyłączenia) nadawania analogowego i zastąpienia go całkowicie nadawaniem cyfrowym.