W Tychach trwa dwudniowy festiwal fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo 2021. W sobotę, 13 marca jurorzy ogłosili listę laureatów konkursu. Odbył się również wernisaż wystawy najlepszych zdjęć nadesłanych na Tychy Press Photo 2021. Wśród fotografii, które można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” (w Pasażu Kultury Andromeda) w Tychach, jest zdjęcie Marzeny Bugały, fotoreporterki DZ, które zrobiła na Paprocanach w grudniu 2020 roku.
W konkursie Tychy Press Photo 2021 wzięło udział w sumie 40 osób, które nadesłały 406 fotografii. Na wystawę pokonkursową w tyskiej Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” (pasaż Andromeda) trafiło 89 zdjęć wykonanych przez 23 autorów, wśród nich jest fotografia, którą zrobiła Marzena Bugała, utalentowana i wielokrotnie nagradzana fotoreporterka „Dziennika Zachodniego”. Jej zdjęcie ma tytuł „Paprocany”.
Opustoszałe Paprocany skute lodem
Zdjęcie wymowne i symboliczne. Marzena zrobiła je w grudniu 2020 roku. Choć Paprocany to popularne miejsce, gdzie odpoczywają i spacerują nie tylko tyszanie, ale i mieszkańcy sąsiednich miast i miejscowości, w pandemii to się zmieniło. Wielokrotnie Paprocany były opustoszałe.
– Pamiętam, że robiłam zdjęcia na Paprocanach, kiedy było tam zupełnie pusto, a to był weekend. Uświadomiłam sobie, jak bardzo pandemia zmieniła nasz świat – mówi Marzena Bugała. – Poczułam pewną grozę i ten klimat chciałam oddać na swoim zdjęciu. Nigdy wcześniej takich zdjęć nie robiłam, fotografowałam miejsca i ludzi w różnych kontekstach, ale to ludzie byli najważniejsi. Pandemia sprawiła, że musiałam spojrzeć na świat inaczej – opowiada Marzena.
To spore wyzwanie dla Marzeny jako fotoreporterki: pokazywanie miejsc, miejskich przestrzeni, ulic, osiedli, które opustoszały w ostatnim roku wskutek pandemii. Dojmujące obrazy dnia codziennego stara się wiarygodnie oddać na swoich zdjęciach.
– Żyjemy w specyficznych czasach, ludzi nie zawsze możemy fotografować, więc musiałam inaczej spojrzeć na rzeczywistość. Bez człowieka naprawdę wszystko jest inne, każda przestrzeń jest inna, nabiera innego klimatu i takie zdjęcia wymagają innego spojrzenia – podkreśla nasza redakcyjna koleżanka.
Piękno natury i groza miejsca
W grudniu 2020 roku Marzena zrobiła fotoreportaż o Paprocanach. Była zima, wszystko skute lodem i szronem. Piękno natury i grozę miejsca uwielbianego przez tyszan – to uchwyciła w kadrze Marzena Bugała, kiedy Paprocany objawiły jej się w nowej, nieznanej wcześniej odsłonie. Zdjęcia, które wtedy zrobiła, wysłała na konkurs Tychy Press Photo. Jurorzy wybrali jedno. Można oglądać je na pokonkursowej wystawie w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” wraz z pozostałymi 88 fotografiami do 16 kwietnia.
Każdy, kto chciałby zobaczyć zdjęcia Marzeny Bugały i posłuchać, jak opowiada ona o swojej pracy i pasji, jaką jest dla niej fotografia, będzie miał ku temu okazję w niedzielę, 14 marca. Marzena będzie bowiem gościem festiwalu fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo 2021. O godz. 17 odbędą się pokazy zdjęć: Marzeny Bugały, Marcina Giby, dyrektora artystycznego Rybnickiego Festiwalu Fotografii i freelancera Irka Dorożańskiego. Wydarzenie będzie transmitowane online na kanale Galerii „Obok” na YouTube.
A oto lista laureatów konkursu fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo 2021:
najlepszy fotoreportaż:
- I nagroda – Wiktoria Kot za fotoreportaż „Strefa zero”
- II nagroda – Michał Janusiński za fotoreportaż „Poradnik antywirusowy”
najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach:
- nagroda – Artur Pławski za fotoreportaż „Boxed”
- wyróżnienie – Tomasz Dziubany za zdjęcie „Budzące się miasto”
najlepsza fotografia:
- nagroda – Magdalena Tekla za zdjęcie z cyklu „Samotna Wielkanoc”
- wyróżnienie – Mariusz Machnik za zdjęcie z cyklu „Paprocany we mgle”
- wyróżnienie – Jakub Spodymek za zdjęcie z cyklu „Na ratunek dzikiej gęsi”.
Dodajmy, że Tychy Press Photo to konkurs i wystawa fotografii dokumentalnej (do 2019 roku była to fotografia prasowa). Pomysłodawcą jest fotograf Dominik Gajda, a inspiracją dla tyskiej imprezy był słynny, organizowany już od ponad pół wieku, międzynarodowy konkurs World Press Photo. Od 20. edycji tyska impreza przekształciła się w dwudniowy festiwal.