Projekt zakłada całkowitą likwidację Rady Mediów Narodowych, której zadania miałaby przejąć Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
W uzasadnieniu posłowie przekonują, że samo powołanie RMN było niezgodne z konstytucją, bo całkowicie pozbawiło KRRiT wpływu na wybór władz mediów publicznych.
„KRRiT została wypchnięta przez ustawodawcę poza sferę rozstrzygania o tym, kto i jak długo będzie członkiem zarządu spółek publicznej radiofonii i telewizji. To zaś wyklucza możliwość efektywnego wykonywania zadań przypisanych jej w konstytucji” – czytamy w uzasadnieniu. Dlatego posłowie KP chcą, aby KRRiT została ponownie włączona w procedurę wyłaniania składu organów kierujących działalnością spółek publicznej radiofonii i telewizji.
Posłowie KP wskazują, że za sprawą proponowanego projektu ustawy do kompetencji KRRiT wróciłoby również wyrażanie zgody na zmiany w statutach spółek publicznej radiofonii i telewizji.
Projekt ustawy ma – zdaniem KP – pozytywnie wpłynąć na budżet państwa, bo likwidacja Rady Mediów Narodowych ograniczy koszty, które generuje, czyli ponad 1 mln zł rocznie.
RMN składa się z pięciu członków (w tym troje z PiS), jej przewodniczącym jest Krzysztof Czabański. Została powołana w 2016 roku i tym samym odebrała część zadań należących do tamtej pory do KRRiT. W wyniku zmian ustawowych KRRiT miała głównie zajmować się mediami komercyjnymi, a RMN skupić się na mediach publicznych.