Wojciech Orliński odchodzi z „Gazety Wyborczej”

Wojciech Orliński

Wojciech Oriński, szef Solidarności w Agorze i wieloletni dziennikarz „Gazety Wyborczej”, ogłosił odejście z mediów i poświęcenie się pracy nauczyciela.

Orliński decyzję ogłosił na swoim blogu. „To nie jest zwykła zmiana pracy – nie odchodzę do innej redakcji. Zmieniam branżę. Przez ostatnie 10 lat byłem etatowym dziennikarzem, angażującym się w różne projekty edukacyjne. Teraz będę etatowym nauczycielem, okazjonalnie pisującym do mediów” – napisał.

Szef NSZZ „Solidarność” Agory i InfoRadia wyjaśnił, że inspiracją dla niego był Jerzy Sosnowski, wyrzucony z radiowej Trójki za działalność związkową. „Wygrał w sądzie – związkowiec nie może przegrać takiego procesu, chyba że przegapi termin – ale nie wrócił na antenę. Został nauczycielem” – napisał Orliński.

Inspiracją był dla mnie Jerzy Sosnowski, wyrzucony z „Trójki” za działalność związkową. Wygrał w sądzie – związkowiec…

Opublikowany przez Wojciecha Orlinskiego Piątek, 5 lutego 2021

Jesienią zarząd Agory chciał rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia, uznając, że działa na szkodę spółki. Koncern zarzucił mu „nadużycie sprawowanej funkcji w związku zawodowym, a także nadużycie zaufania społecznego partnera społecznego oraz podważenie partnerstwa i dialogu społecznego”. Zdaniem Agory takim nadużyciem było podanie informacji o możliwych zwolnieniach grupowych u wydawcy „Gazety Wyborczej” pod koniec ubiegłego roku.

Po krytyce ze strony środowiska medialnego i liście protestacyjnym, pod którym podpisała się niemal setka dziennikarzy, reżyserów, ludzi kultury i polityków, Agora odstąpiła od zwolnienia związkowca.

„Na moją decyzję jakiś wpływ oczywiście miała tamta nieudana próba zwolnienia mnie, ale to był tylko katalizator” – napisał na blogu Orliński. Dziennikarz nadal wyraża chęć pisania felietonów do „Dużego Formatu”. Wrócił on na łamy dodatku reporterskiego w grudniu 2020 r.

Wojciech Orliński w Agorze pracował od 1997 roku, od 2012 roku był szefem NSZZ „Solidarność” w firmie.