Sovo to projekt, którego celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych. Dostępny pod adresem Radiosovo.pl. Prowadzi go Fundacja Pro Cultura razem z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) oraz Fundacją Zaczyn.
Jego siłą napędową mają być dziennikarze-amatorzy. W całej Polsce powstało już 30 odddziałów Radia Sovo. Jako pierwsze, w październiku pracę rozpoczęło 15 grup radiowych osób z niepełnosprawnością intelektualną (m.in. z Nidzicy, Wyszkowa, Tczewa, Jarosławia, Poznania czy Bytomia). Wspierają ich w tym specjaliści z PSONI. Od nowego roku ruszają natomiast senioralne grupy radiowe, wyłonione przez Uniwersytety Trzeciego Wieku w całej Polsce. Do rodziny Radia Sovo dołączą dojrzali dziennikarze m.in. z Kołobrzegu, Gniewa, Giżycka, Sanoka, czy Łodzi. Pierwsze efekty pracy seniorów pojawią się w lutym 2021 r. Łącznie prace nad portalem prowadzić będzie 140 dziennikarzy-amatorów.
Debiut w pandemii
Audycje na portalu będą dostępne w formie podcastów, z czasem radia będzie można posłuchać w wybrane dni tygodnia na żywo. Jego założyciele zapowiadają, że już powstały nagrania tworzone z myślą o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia.
– Realizujemy nasz projekt w trudnych warunkach panującej pandemii, ale nie gasi to naszego entuzjazmu. Radiowcy sami nagrywają i montują materiały, przygotowują się do tematów robiąc research w sieci. Dopiero wystartowaliśmy, ale wielu audycji nie powstydziłyby się profesjonalne stacje radiowe. Jestem ogromnie dumna z efektów – mówi Magdalena Janczewska, redaktorka naczelna portalu Radia SoVo, kiedyś wieloletnia dziennikarka prasowa, a obecnie prezeska zarządu Fundacji Pro Cultura.
– Mamy kolegia online, podczas których ustalamy tematy i omawiamy pomysły na to, co powinno znaleźć się w ramówce. Słuchacze mogą się spodziewać relacji, sond, informacji, wywiadów z ciekawymi gośćmi, a nawet listy przebojów – dodaje naczelna.
Zdaniem Anny Kwiatkowskiej, koordynatorki projektu ze strony PSONI, która od ponad dziesięciu lat wdraża informatykę do terapii i edukacji osób z NI, radio jest miejscem, gdzie dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają szansę wypowiedzieć się na tematy ich dotyczące, jest przestrzenią, gdzie można usłyszeć ich głos.
– Radio skierowane jest do wszystkich, ale w projekcie istnieją też grupy słuchaczy. To 30 grup z różnych miejscowości w całej Polsce, którzy aktywne słuchają audycji, komentują, biorą udział w zaproponowanych konkursach czy sondach. Dzięki temu osoby te podnoszą swoje kompetencje cyfrowe. Portal więc jest unikalnym miejscem kontaktu i wymiany informacji między dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Myślę, że jest to pierwsza w Polsce, a może i w Europie, taka inicjatywa – mówi Anna Kwiatkowska.
– W 2021 roku całej Polsce rozpoczną się także szkolenia dla seniorów, gdzie będziemy podnosić ich kompetencje cyfrowe. Portal będzie w nich bardzo ważnym narzędziem edukacyjnym i jestem przekonany, że liczba dojrzałych jego użytkowników zacznie rosnąć lawinowo – dodaje Przemysław Wiśniewski dyrektor Fundacji Zaczyn, partnera merytorycznego projektu.
W serwisie będzie dostępna biblioteka tekstów eksperckich. Artykuły będą podzielone na 9 kategorii: wizerunek, kultura, bezpieczeństwo, praca, zakupy i bank, podróże, relacje, wiedza, hobby i czas wolny. W tekstach znajdą się konkretne wskazówki i instrukcje korzystania z aplikacji czy stron internetowych. Czytelnicy dowiedzą się jak zrobić zakupy przez Internet, jak podróżować nie wychodząc z domu, jak organizować wirtualne spotkania i komunikować się z bliskimi. Przeczytają też o zasadach bezpieczeństwa w Internecie, ochronie danych i wizerunku.
Projekt jest finansowany z środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego budżet to 4,86 mln zł. Projekt będzie realizowany co najmniej do września 2022 roku.