Polskie Radio Katowice ma 93. urodziny

Poznajcie twarze dziennikarzy Radia Katowice

93. urodziny obchodzi dzisiaj 4 grudnia Polskie Radio Katowice, największa rozgłośnia regionalna w Polsce. W tym roku mieszkańcy województwa ze względu na pandemię koronawirusa, radio mogą zwiedzać wirtualnie, przy pomocy mediów społecznościowych rozgłośni. Tradycyjnie orkiestra KWK Murcki Sztaszic zagrała w radiu „Sto lat”.

4 grudnia, dokładnie 93 lata temu Śląsk przemówił w eterze po raz pierwszy. To właśnie 4 grudnia 1927 roku, w Radiu Katowice nadało swój pierwszy program. By nikt nie miał wątpliwości, z czym kojarzy się Śląsk, na antenie było słychać śląską gwarę i młotki, którymi wybijany był na kowadle sygnał. Co ciekawe już wtedy katowickie radio docierało poza granice kraju między innymi w Australii, Niemczech czy Francji. Wszystkie relacje, audycje były nadawane wyłącznie „na żywo”. Muzykę puszczano z płyt gramofonowych.

– Radio zmieniło się bardzo. To jest nieporównywalna zmiana. Z okazji 90. urodzin eksperymentalnie zrobiliśmy program tymi środkami jakie były dostępne 90 lat temu. Sprawdzałem czy damy radę. Wyłączyliśmy komputery. Jedyne czego nie wyłączyliśmy to prąd – śmieje się Piotr Ornowski, prezes Polskiego Radia Katowice i jednocześnie redaktor naczelny.

– To by eksperyment jedyny w swoim rodzaju jeśli chodzi o radiofonię. Wydaje się, że ten czterogodzinny program, bardzo dobrze nam wyszedł, czyli dajemy radę. Nie było komputerów, telefonów, relacji, wszystko szło na żywo, łącznie z sygnałami wybijanymi na kowadle Radia Katowice, dokładnie tym samym, co 90 lat temu. Teraz jest jak na filmie powrót do przyszłości, zupełnie inny świat. Ostatnie lata szczególnie. Mamy bardzo duże przyspieszenie jeśli chodzi o środki techniczne, rejestratory dźwięku. Coś co było niezwykle popularne pięć lat temu, dziś jest kompletnie bezużyteczne. To się zmienia z dnia na dzień. W dniu naszych 93. urodzin, zacnych urodzin wspominamy oczywiście to co było, bo czerpiemy z tego pełnymi garściami. Nie byłoby nas dziś, gdyby nie było tej przeszłości – tłumaczy Piotr Ornowski.

Wkrótce Radio Katowice przejdzie poważne zmiany. Zmieni się wiele, a co konkretnie? Tego na razie prezes radia zdradzić nie chce. Zaznacza jednak, że katowickie radio będzie pionierem, jeśli chodzi o polską radiofonię w wielu dziedzinach. Dziś radio Katowice w ciągu doby nadaje 30 godzin programu. Jak to możliwe ciągu 24 godzin?

– Uruchomiliśmy tak zwane rozszczepy, dedykując określone programy tylko mieszkańcom aglomeracji, tylko mieszkańcom dawnego województwa częstochowskiego i bielskiego. Te pasma będziemy rozszerzać, więc nie wykluczone, że w ciągu doby przekroczymy 40 godzin programu, nadając go z trzech różnych studiów, na szczęście te studia mamy. Dzięki sześciu częstotliwościom możemy sobie na to pozwolić. Będą też bardzo duże zmiany programowe w ciągu nadchodzącego roku- techniczne i programowe. Co mam nadzieję jeszcze bardziej nas ze słuchaczami do siebie zbliży – mówi Ornowski.

Podobnie jak 93 lata temu, dziś także usłyszymy sygnał wybijany na kowadle młotkiem. Słuchacze radia od tygodni w mediach społecznościowych radia, mogą podziwiać jego zakamarki, poznawać swoich ulubionych prezenterów i ich sekrety, bowiem ze względu na pandemię koronawirusa, nie będą mogli odwiedzić radia osobiście, tak jak to bywało każdego roku do tej pory.

Polskie Radio Katowice to największa regionalna rozgłośnia radiowa w Polsce. Obejmuje swoim zasięgiem całe województwo śląskie i znaczną część województw ościennych, a także część terenów Czech i Słowacji.

Poznajcie twarze dziennikarzy Radia Katowice

Piotr Ornowski, prezes i redaktor naczelny Polskiego Radia Katowice
Piotr Ornowski, prezes i redaktor naczelny Polskiego Radia Katowice
Ewa Niewiadomska
Ewa Niewiadomska
Cezary Orzech
Cezary Orzech
Ewelina Kosałka Passia
Ewelina Kosałka Passia
Jarosław Juszkiewicz
Jarosław Juszkiewicz