„W związku z ostatnimi wydarzeniami, KRRiT apeluje do przedstawicieli mediów o zachowanie spokoju i niepodsycanie negatywnych emocji” – głosi komunikat, w którym jednocześnie zaapelowano „o szczególną rzetelność w przygotowywaniu materiałów informacyjnych oraz o odpowiedzialność za słowa tak, aby były wiarygodne i nie podsycały rozpalonych emocji”.
„Wszyscy zmagamy się z pandemią COVID-19 i wszystkim zależy, aby bezpieczeństwo obywateli, którzy są też odbiorcami mediów – było najważniejsze” – głosi apel.
„Pojawiające się w przestrzeni medialnej fake newsy, zmontowane pochopnie materiały lub nierozsądne wypowiedzi, mogą prowadzić do trudnych do przewidzenia, wręcz katastrofalnych skutków. Pamiętajmy, że zdrowie i życie ludzkie jest najważniejsze. Dlatego jeszcze raz wzywamy do rzetelnego i obiektywnego przekazywania informacji” – czytamy w komunikacie.
KRRiT ostrzegła też, że każde naruszenie zasad będzie przez Radę „szczególnie poważnie traktowane”. „Będziemy bardzo stanowczo reagować, zgodnie z naszym konstytucyjnym obowiązkiem i w ramach obowiązującego prawa” – podsumowano w apelu.
Od ubiegłego czwartku w całym kraju trwa fala protestów – manifestacji, blokowania ulic, protestów przed i w kościołach, a także akcji w mediach społecznościowych. To reakcja na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który za niezgodny z konstytucją uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. dopuszczający przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Inicjatorem sprzeciwu wobec orzeczenia TK jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.
Na piątek planowany jest największy protest po wyroku TK. Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział, że w stolicy ma się odbyć ogólnopolski marsz.
Przewodniczącym KRRiT jest Witold Kołodziejski. W skład rady wchodzą także Teresa Bochwic, Elżbieta Więcławska-Sauk, Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski.