Jolanta Hajdasz i Grzegorz Frątczak zarażeni koronawirusem

Jolanta Hajdasz

Szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, Jolanta Hajdasz, jest zarażona koronawirusem. O pozytywnym teście poinformowała w niedzielę, za pośrednictwem Facebooka. Chory na Covid-19 jest także Grzegorz Frątczak z Polskiego Radia.

Jolanta Hajdasz pokazała w mediach społecznościowych dodatni wynik testu na Covid-19. Poinformowała też, że zmaga się z chorobą od pewnego już czasu.

– Gorączka po 10 dniach spadła, ale ból pleców i gorzki smak w ustach towarzyszy mi cały czas. Chciałoby się nadrobić tyle domowych i zawodowych zaległości, ale sił nie ma – poinformowała Hajdasz. Dyrektor CMWP pracuje z domu (na ile pozwala jej choroba), jej zarażenie nie zdezorganizowało pracy Centrum.

Grzegorz Frątczak też ma koronawirusa

Na Covid-19 zachorował także Grzegorz Frątczak, reporter Polskiego Radia. – Po kolei z każdym dniem wchodziły kolejne (objawy). Od kaszlu, przez gorączkę aż po utratę węchu – poinformował na Twitterze. Frątczak pracuje dla anteny radiowej Jedynki (m.in. dla „Aktualności” i „Radia Kierowców”) oraz dla Polskiego Radia 24. Polskie Radio nie odpowiedziało nam na pytanie, czy choroba dziennikarza zdezorganizowała w jakikolwiek pracę redakcji.

Pod koniec tygodnia okazało się także, że koronawirus jest również w redakcjach Polskiej Agencji Prasowej i Radia Nowy Świat. Na kwarantannę trafiło kilka osób, które miały kontakt z zarażonym dziennikarzem PAP. Redakcja wydarzeń Agencji przeniosła się na 12 godzin do oddalonego o ok. 5 km newsroomu zapasowego na ul. Mińskiej, po ozonowaniu redakcji wszystko wróciło do normy. Radio Nowy Świat z kolei nadaje kilka audycji z domów dziennikarzy.

W Polsce wzrosła liczba przypadków zakażenia koronawirusem. W środę Ministerstwo Zdrowia podało, że było ich ponad 3 tys., w czwartek – 4280. W piątek padł kolejny rekord – 4739 nowych przypadków. W sobotę było ich ponad 5 300, zaś w niedzielę -– 4 178.

Do 11 października z powodu Covid-19 zmarło w Polsce ponad 3 tys. osób. Naukowcy z Observational Health Data Sciences and Informatics (OHDSI) wykonali badania w skali świata, z których wynika, że pacjenci hospitalizowani z powodu Covid-19 częściej są mężczyznami, osobami młodszymi, mają mniej chorób współistniejących oraz zażywają mniej leków niż pacjenci hospitalizowani z powodu grypy.