Dziennikarka z katowickiego oddziału Telewizji Polskiej została nagrodzona za czarnobiały film dokumentalny pt. „Gramatyka nieobecności”, o poecie i dziennikarzu Aleksandrze Rozenfeldzie. Wcześniej ten sam dokument Dagmary Drzazgi został nagrodzony m.in. Nagrodą im. Macieja Łukasiewicza, przyznawaną publikacjom na temat współczesnej cywilizacji i kultury.
Drugą nagrodę otrzymali ex aequo: Maria Olecha-Lisiecka z „Dziennika Zachodniego” za cykl rozmów z wybitnymi polskimi i europejskimi autorami kryminałów oraz wideocykl o książkach „Prolog”, Ewa Niewiadomska (Polskie Radio Katowice) za serię audycji o ludziach kultury – „Pozytywka” i Grzegorz Głuszak z TVN za reportaż „Byłem audytorem w węglowej spółce”. Z kolei trzecia nagroda przypadła Jerzemu Górze z Polskiego Radia Katowice za cykl „Widziane z góry”, Adamowi Kraśnickiemu z TVP Katowice za „Sprawiedliwych wśród narodów świata” oraz Bożenie Klimus także z katowickiego oddziału TVP – za reportaż „Mam rodzinę brachu” – o dotkniętym przez chorobę kilkulatku, który dzięki siostrom zakonnym odzyskał kontakt ze światem.
Dyplomy uznania przyznano wieloletniemu prezesowi Regionalnej Izby Gospodarczej Tadeuszowi Donocikowi (za zbudowanie marki Laury Umiejętności i Kompetencji i aktywne relacje z mediami), Andrzejowi Matysikowi, redaktorowi naczelnemu kwartalnika „Twój Blues” a także wydawanemu przez Polska Press Grupę „Dziennikowi Zachodniemu” za 75 lat budowania medialnej siły Śląska. Osobny dyplom uznania przypadł Zenonowi Nowakowi, wieloletniemu prezesowi śląskiego oddziału Polska Press, za – jak podano w uzasadnieniu – wprowadzenie „Dziennika Zachodniego” w świat cyfrowy.
Nagrody przyznało jury konkursu w składzie: Anna Sekudewicz (Polskie Radio Katowice), Marek Twaróg (redaktor naczelny Dziennika Zachodniego), Marek Błoński (Polska Agencja Prasowa), Aleksandra Fudala (TVP Katowice), Anna Czarnecka (TVN) oraz Jan Dziadul (Polityka).
W konkursie Silesia Press nagradzane są najlepsze, opublikowane w poprzednim roku, materiały o tematyce społeczno-kulturalnej i ekonomicznej. Oceniając zgłoszone materiały jury bierze pod uwagę m.in. ich znaczenie dla opinii publicznej, rzetelność oraz interesujące, indywidualne przedstawienie tematu. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne: pierwsza to 4 tys. zł, a wartość sześciu kolejnych to 2 tys. lub 1 tys. zł.