– Sytuacja dotycząca rzekomego użycia kadru, który mógłby wprowadzić w błąd odbiorców, poprzez trzykrotne zawyżenie liczby uczestników wydarzenia, nie miała miejsca – uważa Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej w odpowiedzi na pytania Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie materiału „Wiadomości” z wiecu wyborczego Andrzeja Dudy.
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zapytał szefostwo Telewizji Polskiej o materiał emitowany w „Wiadomościach” 21 czerwca br. Był on komentowany w social mediach, internauci zauważyli mieli wątpliwości w sprawie zdjęć tłumów podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z wyborcami w Krakowie.
Według dziennikarzy, którzy zwrócili uwagę na wideo, w materiale użyto kadru, który mógł wprowadzić w błąd odbiorców poprzez trzykrotne zawyżenie liczby uczestników wydarzenia. Przed Sukiennicami miało bowiem pojawić się o wiele więcej przeciwników niż zwolenników urzędującego prezydenta RP. Potwierdzeniem takiej tezy miały być transparenty i tęczowe flagi. – Obywatele mają prawo do rzetelnej informacji, a nie informacji zainscenizowanej i motywowanej politycznie. Obowiązkiem publicznego nadawcy jest zapewnienie równości szans kandydatów w kampanii wyborczej – napisał w liście do Macieja Łopińskiego, wtedy p.o. prezesa zarządu Telewizji Polskiej.
Kurski: Staranność i rzetelność dziennikarska naszych dziennikarzy
Na pismo odpowiedział urzędujący obecnie prezes TVP – Jacek Kurski. Według niego „wskazany materiał był przedmiotem analizy władz spółki”, a sytuacja dotycząca „rzekomego użycia kadru, który mógłby wprowadzić w błąd odbiorców, poprzez trzykrotne zawyżenie liczby uczestników wydarzenia, nie miała miejsca”. – Przywołane przez Pana doniesienia medialne oraz komentarze na portalach społecznościowych są wyłącznie subiektywnymi ocenami dziennikarzy oraz osób, które zamieszczały swoje wpisy w sprawie wyżej wymienionego materiału w mediach społecznościowych – uzasadnił Jacek Kurski.
Zapewnił też, że „wyemitowany materiał nie miał na celu wprowadzenie odbiorców w błąd”. – Przedstawione w materiale informacje były prawdziwe i nie naruszały zasad rzetelności zawodowej określonych w ustawie z dnia 26 stycznia 1984 roku Prawo prasowe. Trudno jest też mówić o naruszeniu przez Telewizję Polską zasad realizowania misji publicznej. Jednocześnie informuję, iż zostały już podjęte odpowiednie kroki prawne, w związku z bezpodstawnymi doniesieniami części mediów prywatnych – podkreślił szef publicznej telewizji.
Jacek Kurski dodał, że „Telewizja Polska nigdy nie faworyzowała żadnego z kandydatów na urząd Prezydenta RP”. – W przedstawianych materiałach nasi dziennikarze i prezenterzy zawsze starają się zachować największy stopień profesjonalizmu, a także staranności i rzetelności dziennikarskiej – podkreślił Jacek Kurski.
W innej odpowiedzi na list RPO do szefa TVP, Kurski ocenił, że Telewizja Polska pokazywała w trakcie kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudę częściej niż innych kandydatów, jednak znaczna część emitowanych materiałów nie miała charakteru wyborczego.